Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve druhém čtvrtletí zpomalilo. Hrubý domácí produkt eurozóny se za duben až červen zvýšil ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta, zatímco v prvním kvartálu stoupl o 0,6 procenta. V celé EU růst zpomalil na 0,4 procenta z půl procenta za leden až březen. Vyplývá to z předběžného rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně i EU zůstala i v červnu nejnižší za posledních několik let. V EU jako celku to bylo 8,6 procenta, což je nejnižší údaj od března 2009 a beze změny proti květnové hodnotě. Pro země platící eurem v pátek evropský statistický úřad Eurostat uvedl hodnotu 10,1 procenta, také beze změny proti květnu a nejnižší od července 2011. Česká republika patří podle dat Eurostatu mezi země s nejnižší mírou nezaměstnanosti.

Úplně nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala v červnu Malta (4,0 procenta.), po ní právě Česko (4,1 procenta). Proti předcházejícímu měsíci tak u ČR evropští statistici zaznamenali nárůst 0,1 procenta. Zemí s třetí nejnižší nezaměstnaností je Německo (4,2 procenta).

Nejhorší situace naopak byla v červnu v Řecku (poslední dostupný údaj z dubna - 23,3 procenta) a Španělsku (19,9 procenta).

Nezaměstnanost také zůstává velmi vysoká mezi mladými lidmi. V eurozóně byla v červnu její míra na hodnotě 20,8 procenta a 18,5 procenta v celé Evropské unii.

V meziročním srovnání vůči hodnotám z června 2015 klesla míra nezaměstnanosti ve 25 členských zemích unie, stabilní zůstala v Belgii a Estonsku a zvýšila se v Rakousku (z 5,7 procenta na 6,2 procenta).

Nezaměstnanost je nadále velmi vysoká mezi mladými lidmi do 25 let. V eurozóně byla minulý měsíc na hodnotě 20,8 procenta a 18,5 procenta v celé EU. Nejhůře jsou na tom opět v Řecku (k dubnu 47,4 procenta) a ve Španělsku (45,8 procenta), na opačném konci tabulky je opět Malta (6,9 procenta) a Německo (7,2 procenta). V ČR byla v červnu míra nezaměstnanosti mladých do 25 let na 11,4 procenta, proti květnu je to nárůst o 0,6 procenta.

Podle Eurostatu v červenci zrychlil růst spotřebitelských cen v eurozóně na 0,2 procenta. V červnu činila meziroční inflace 0,1 procenta.

Podle prvního odhadu nadále klesaly ceny energií (o 6,6 procenta), dokonce o něco rychleji než v červnu. Nadále naopak rostou ceny služeb (1,2 procenta), potravin, alkoholu a tabáku (1,4 procenta) a neenergetického průmyslového zboží (0,4 procenta).

Inflace v eurozóně tak už druhý měsíc roste poté, co v předcházejících měsících stagnovala, či ceny dokonce klesaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist