Komerční banka (KB) se potýká s nízkými úrokovými sazbami na trhu a vyššími náklady na riziko. Nebýt jednorázového výnosu z prodeje podílu v kartové asociaci Visa Europe, vykázala by dokonce meziroční propad pololetního zisku. A to i přesto, že se jí podařilo meziročně navýšit objem poskytnutých úvěrů téměř o 10 procent na 570,8 miliardy korun. O více než 9 procent na 694,3 miliardy korun vzrostl objem vkladů a zvýšil se i počet zákazníků.

Akcie banky, s nimiž se obchoduje na pražské burze, ihned po zahájení obchodování prudce klesly. Za první hodinu a půl přišly o více než sedm procent hodnoty a kolem 11 hodiny klesly pod 900 korun. Před polednem už odepisovaly více než deset procent. Odpoledne ztrátu zmírnily. Na konci obchodování uzavřely přesně na 900 korunách za kus. Propad tak činil 8,29 procenta.

To znamená, že akcionáři (mezi nimi je nejvýznamnější mateřská banka Société Générale) jen během dneška přišli o 15,5 miliardy korun. Důvodem přitom nejsou pololetní výsledky jako takové, ale rozhodnutí vedení banky o tom, že za letošní rok vyplatí akcionářům menší část zisku než loni. K tomuto kroku Komerční banka přistoupila poté, co se dozvěděla, že Česká národní banka po ní bude chtít navýšení kapitálových rezerv celkem o jeden procentní bod.

Podle generálního ředitele KB Alberta Le Dirac’ha je zvýšení regulatorních požadavků jediným důvodem, proč banka k snížení výplatního poměru dividendy přistoupila. Dirac’h dále upozornil na to, že jde o návrat k normálu, protože Komerční banka za roky 2014 a 2015 vyplatila akcionářům větší část zisku, než bylo obvyklé, aby nebyla zbytečně překapitalizovaná.

Akcie KB je dnes zdaleka nejobchodovanějším titulem burzy, majitele změnily cenné papíry už téměř za půl miliardy korun. Druhý nejobchodovanější je ČEZ, ovšem objemy jsou ve srovnání s KB zhruba šestinové.

Vzhledem ke své váze v indexu PX stáhly akcie KB hluboko do červených čísel i celou burzu. Index PX dopoledne ztrácel téměř dvě a půl procenta.

Akcie Komerční banky byly v posledních dnech poměrně stabilní, během středečního obchodování však investoři krvácejíVývoj akcií KB v posledních 10 dnech. Zdroj: Thomson Reuters

Rezervy vyjdou banku draho

Letošní pololetní zisk Komerční banky se ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 0,8 procenta na 6,7 miliardy korun. To odpovídá spodní hranici očekávání analytiků, kteří předpovídali růst pololetního zisku na 6,7 až 6,9 miliardy korun z loňských 6,6 miliardy.

Čistý zisk očištěný o jednorázový vliv prodeje podílu ve Visa Europe se ale propadl o 10,9 procenta. Tržby Komerční banky v prvním pololetí meziročně vzrostly o 5,3 procenta na 16,3 miliardy korun. Bez započtení prodeje podílu ve Visa Europe se ale snížily o 0,9 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česká národní banka navíc informovala Komerční banku, že na základě posouzení jejího systémového významu bude po třetí největší české bance od 1. ledna požadovat navýšení rezervy na krytí systémového rizika ze 2,5 procenta na 3 procenta celkového kapitálu. ČNB přitom už dříve rozhodla, že ke stejnému datu zvýší proticyklickou kapitálovou rezervu z nuly na 0,5 procenta.

Představenstvo Komerční banky reagovalo na vyšší kapitálové požadavky a stagnující zisk rozhodnutím o přehodnocení výhledu na výši dividendy za letošní rok. Pokud se letos požadavky na kapitálovou přiměřenost dále nezvýší, vrátí KB výplatní poměr dividendy na úroveň před rokem 2014, kdy došlo k jeho zvýšení na úroveň 70 až 100 procent čistého zisku z původních 60 až 70 procent. Komerční banka za loňský rok vyplatila akcionářům dividendu ve výši 310 korun na akcii. Mezi akcionáře tedy rozdělila přes 90 procent čistého zisku.

Komerční banka je osvědčeným dividendovým titulem, proto záměr vedení snížit výplaty podílu na zisku měl na burzu velký dopad. Jde o titul, který je u široké akcionářské veřejnosti populární. Banka se letos pokusila přístupnost akcií ještě zvýšit, a přistoupila proto ke štěpení svých akcií v poměru 5 : 1. Při dřívější ceně okolo pěti tisíc korun za kus mohlo být pro drobné investory obtížnější zařadit cenné papíry Komerční banky do svých portfolií.

V tomto ohledu se štěpení osvědčilo, počet akcionářů Komerční banky se v pololetí meziročně zvýšil téměř o 7 procent na 45 826. Nováčci však zatím na akcii nevydělávají a středeční pokles jejich ztráty prohloubil. 

Komerční banka je první z velkých tuzemských bank, která zveřejnila pololetní výsledky. Hlavním akcionářem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Ta ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 8 procent na 1,46 miliardy eur. I její výsledky podpořil prodej podílu ve Visa Europe, který dokázal překonat nepříznivý dopad nízkých úrokových sazeb na hospodaření banky.

Bez započtení prodeje podílu ve Visa Europe, který Société Générale vynesl téměř tři čtvrtě miliardy eur, by čistý zisk banky ve druhém čtvrtletí stagnoval.

Akcie Société Générale na rozdíl od dceřiné KB rostou, dopoledne byly o více než tři procenta v plusu. Akciím pomohlo i to, že banka neplánuje změnu dividendové politiky. Investory o tom na dopoledním setkání ujistil šéf banky Frédéric Oudéa.