Měnový výbor britské centrální banky Bank of England (BoE) ve čtvrtek podle očekávání snížil základní úrok na nové rekordní minimum 0,25 procenta z původního 0,5 procenta. Úroky se snížily poprvé od března 2009. Na tomto opatření se shodlo jednohlasně všech devět členů výboru, píše BBC

BoE rovněž oznámila, že napumpuje do ekonomiky dalších 60 miliard liber (téměř dva biliony Kč) prostřednictvím nákupu státních dluhopisů, aby zmírnila negativní dopady rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

BoE rovněž hodlá nakoupit dluhopisy firem s výborným hodnocením spolehlivosti a které jsou prospěšné britské ekonomice za deset miliard liber. Chce tak zajistit, aby banky nadále poskytovaly úvěry.

Banka se rozhodla podpořit ekonomiku, přestože očekává, že inflace kvůli poklesu libry stoupne nad dvě procenta, tedy limit považovaný za strop cenové stability.

Bankéři očekávají, že ekonomika bude po zbytek letošního roku stagnovat. Svůj výhled na celý letošní rok, který počítá s růstem hrubého domácího produktu o dvě procenta, však nechali beze změny, protože v první polovině roku byl růst vyšší, než se čekalo.

V příštím roce má být růst ale slabý. Odhad na rok 2017 banka snížila na 0,8 procenta z původních 2,3 procenta, které predikovala v květnu. To je nejvýraznější zhoršení odhadu od roku 1983, kdy banka začala své prognózy zveřejňovat, upozornila BBC. 

Banka snížila také výhled růstu HDP na rok 2018, vzrůst by měla také nezaměstnanost, a to na 5,6 procenta. Většina členů výboru podle svého vyjádření podporuje další snižování úrokových měr, pokud se britská ekonomika bude chovat tak, jak očekávají. Sazby by se pak přiblížily nule.

Měnový výbor banky se nedávno rozhodl, že bude zasedat pouze osmkrát ročně. To znamená, že další pravidelné zasedání se uskuteční 3. listopadu, pokud tedy banka nesvolá mimořádné zasedání.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Před referendem o brexitu se často objevovala varování, že v případě brexitu čeká Británii recese. BoE ve svém výhledu s recesí nepočítá, její prognózy však berou v úvahu stimulační opatření. Slabý výhled na druhou polovinu letošního roku naznačuje, že pokud by BoE nezasáhla, ekonomika by se do recese propadla.

Podle analytiků dnešní rozhodnutí zdůrazňuje obavy o vývoj ekonomiky, které má banka po rozhodnutí o brexitu. Stimulační opatření jsou ale preventivním opatřením na posílení důvěry a měnová politika sama o sobě moc nezmůže. Nyní tak bude důležité, aby přišla se stimulačními opatřeními také vláda, upozornila hlavní ekonomka Aberdeen Asset Management Lucy O'Carrollová.