Inzerentům webového bazaru Bazoš.cz přestaly chodit pirátské SMS, které lákaly k inzerování i na konkurenčním serveru Bazomat.cz. Stalo se tak brzy poté, co vyšel článek, který na tuto nelegální praxi upozornil. Spolumajitel Bazomatu.cz Petr Zapletal zjednal nápravu proto, aby neriskoval soudní spor.

Zapletal podle svých slov zakázal externí marketingové firmě, u níž si objednal propagaci svého nového internetového bazaru, aby využívala služeb počítačového robota. Automat okopíroval číslo mobilního telefonu zákazníka, který vložil inzerát na konkurenční server, a obratem na něj poslal esemesku s doporučením, aby inzerent vyzkoušel zdarma i nový portál, který funguje od poloviny června. Pod SMS z neznámého čísla byl podepsán fiktivní člověk jen s křestním jménem Honza.

"Vyzval jsem reklamní firmu, ať se zdrží neetického nebo protiprávního jednání," řekl Zapletal.

Přiznal přitom, že svým nařízením dostal obchodního partnera pod tlak. "Mé přání se jim příliš nelíbilo, protože se ve smlouvě zavázali, že nám přinesou určitý počet klientů. A teď mi řekli, že jim takhle kladu překážky v plnění smluvního cíle. Pro mě je ale důležité, abychom neporušovali zákon," dodal Zapletal, kterému hrozila žaloba od majitele konkurenčního serveru Bazoš.cz.

Na dostupnosti údaje nezáleží

Podle advokáta Antonína Janáka, který se specializuje na nekalou soutěž a autorské právo, by Zapletal s vysokou mírou pravděpodobnosti případný spor prohrál a musel platit odškodné.

"Šlo o jasný případ parazitování na pověsti zavedené firmy. Nemůžete využívat informace z databáze jiné firmy k přímé konkurenční činnosti," tvrdí Janák. A nezáleží podle něj na tom, že inzerent zveřejnil na internetu své číslo sám a údaj byl dostupný komukoliv.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Majitel serveru Bazoš.cz Radim Smička nakonec obchodního rivala žalovat nebude. "Byla by to jen ztráta času. Pro mě je důležité, že už ty esemesky nechodí," říká Smička, jehož portál funguje na trhu 13 let a patří k těm největším.

Naopak Bazomat.cz je nováčkem, který nabízí své služby teprve dva měsíce. Spolumajitel Petr Zapletal si rozjezd pochvaluje, současně však přiznává, že zákaz parazitujících SMS rozlet firmy přibrzdil. "Přesná čísla ale zatím neznám, byl jsem teď na dovolené," podotkl podnikatel z Olomoucka.

Se současnou reklamní agenturou, která využívala robota k oslovování klientů konkurence, nicméně bude spolupracovat nadále. "Jsou dobří a udělali pro nás velký kus práce," řekl Zapletal.