Čínská společnost CEFC ve středu dokončila převzetí strojírenského a metalurgického podniku Žďas ve Žďáru nad Sázavou s 2500 zaměstnanci. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu. Stoprocentní podíl Žďasu držely od roku 2002 slovenské Železiarne Podbrezová. O dokončení akvizice informoval ředitel komunikace CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář.

"Máme velký zájem udržet stávající rozsah výroby a zaměstnanosti a dále rozvíjet potenciál, jaký strojírenská produkce společnosti Žďas a její dceřiné firmy TS Plzeň má," uvedla ve středeční tiskové zprávě výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá. Tato manažerka byla v od konce roku 2009 do začátku roku 2011 šéfkou České pošty,  do funkce ji jmenoval ministr Martin Pecina .

Ve Žďasu a její dceřiné firmě se stane předsedkyní představenstva. Předsedou dozorčí rady bude v obou podnicích nově Ťiang Ping-s' (Jiang Bingsi), výkonný ředitel CEFC Group.

Akvizice Žďasu byla podle Bednáře potvrzena už 30. března v Praze, následně byly vypořádány všechny právní záležitosti a transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Převzetí Žďasu spadá pode tiskové zprávy do investiční strategie CEFC v Evropě, v níž je jednou ze stěžejných oblastí průmysl. Žďas bude spadat pod divizi průmyslu evropského holdingu CEFC. Nový strategický investor uvedl, že chce posílit postavení Žďasu na evropských i světových trzích a zvýšit podíl jeho exportu. Spojení s CEFC by mělo žďárskému podniku usnadnit hledání příležitostí na čínském a jiných asijských trzích.

Žďas, a.s., patří k významným českým výrobcům v těžkém strojírenství. Loni se jeho obrat přiblížil ke třem miliardám Kč. Vyrábí tvářecí stroje, kovací a hydraulické lisy, zařízení na zpracování kovošrotu a válcovaných výrobků i nástroje především pro automobilový průmysl.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Společnost CEFC China Energy Company Limited je podle tiskové zprávy šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblastech financí, energetiky a průmyslu. Zastoupení má v řadě zemí, kupříkladu v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku a Rusku. Českou republiku si CEFC vybrala jako hlavní sídlo evropských aktivit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist