Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí obnovila růst, který překonal odhady. Dopomohlo k tomu oživení turistického ruchu. Hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,3 procenta po poklesu o 0,1 procenta na počátku roku, uvedl v pátek řecký statistický úřad. V meziročním srovnání však Řecko pokračovalo v poklesu. HDP klesl o 0,7 procenta po ztrátě 0,8 procenta v prvním čtvrtletí.

Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali, že řecká ekonomika stoupne proti předešlému čtvrtletí o 0,1 procenta, zatímco v meziročním srovnání o 1,5 procenta klesne.

Řecko a Itálie dostanou od Evropské komise 11 milionů eur. Peníze mají pomoci s migrací - čtěte ZDE

"Domácí poptávka si díky turistice polepšila. Čísla ukazují na obrat k lepšímu ve druhé polovině roku," uvedl ekonom Nikos Magginas z finančního ústavu National Bank of Greece.

Loni řecká ekonomika klesla o 0,2 procenta a přerušila proces zotavování z roku 2014. Nadějné hospodářské oživení podkopalo zvolení krajně levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase a její protahovaná jednání s mezinárodními věřiteli, jež vrcholila několikatýdenním uzavřením řeckých bank. Atény se nakonec domluvily s věřiteli na třetím záchranném programu, což vytvořilo podmínky pro obnovení růstu.