Ceny průmyslových výrobků v České republice v červenci dále zpomalily meziroční pokles na čtyři procenta ze 4,4 procenta v červnu. Pokles cen v zemědělství naopak zrychlil na 6,8 procenta z červnových 6,4 procenta. Nadále naopak rostly ceny stavebních prací a tržních služeb. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho dalších úterních čísel v červnu nadále klesaly dovozní i vývozní ceny.

"Deflace v cenách výrobců ustupuje sice pozvolna, ale jistě," řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Vzhledem k extrémně nízkým cenám ropy na světových trzích na přelomu loňského a letošního roku bude pro ceny výrobců snadné se přehoupnout do inflace i se současnou cenou ropy okolo 50 dolarů za barel. "Proto od příštího roku čekáme po třech letech nákladové deflace nákladovou inflaci, tedy mírný růst cen výrobců. Ten pomůže ČNB dosáhnout svého snu, a to vytáhnout spotřebitelskou inflaci k cíli dvou procent," dodala.

V průmyslu se v červenci snižovaly zejména ceny koksu a ropných produktů, zlevnila také elektřina a plyn, potraviny, nápoje a tabák. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o 8,6 procenta," uvedl ČSÚ. Ceny se naproti tomu zvýšily u vody či nábytku.

V zemědělství klesly ceny v rostlinné výrobě o 5,8 procenta, v živočišné výrobě o 8,1 procenta. Zlevnily obiloviny, olejniny, mléko a vejce, zdražily naopak brambory, ovoce, drůbež a jatečná prasata.

Ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta, stejně jako v červnu po zpřesnění čísel. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře v červenci zpomalily meziroční růst na 0,2 procenta po červnových 0,3 procenta. Zdražily poštovní a kurýrní a také reklamní služby.

V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu v červenci nezměnily, v zemědělství klesly o 1,2 procenta. Stavební práce proti červnu zdražily o desetinu procenta, ceny tržních služeb naopak o 1,1 procenta klesly.

Statistici v úterý zveřejnili také vývoj cen v zahraničním obchodu za červen. Meziročně ceny vývozu klesly o 3,8 procenta. Největší vliv mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků způsobené zejména posílením koruny k euru. Nejvýraznější byl pokles cen u minerálních paliv o 14,6 procenta. Dovozní ceny se v červnu snížily o 5,4 procenta při propadu cen minerálních paliv o téměř 28 procent.