Ačkoliv se světoví miliardáři v poslední době zbavují akcií technologického gigantu Apple, "věštec z Omahy" Warren Buffett na konci června zvýšil podíl ve firmě o polovinu. Společnost Berkshire Hathaway tak podle svého oznámení v současnosti drží 15,2 milionu akcií výrobce iPhonů. Jejich hodnota dosahuje necelých 1,7 miliardy dolarů (asi 41 miliard korun). Akcie Applu se v úterý odpoledne pohybovaly na úrovni 109,48 dolaru za akcii, stouply o 1,2 procenta.

Investiční společnost nakoupila ve stylu jednoho z Buffettových pravidel – nakupuj, když je zboží ve slevě. Cenné papíry Applu v posledních měsících stagnují, ve střednědobém horizontu pak klesají. A to mohlo zvýšit Buffettův zájem.

Podle agentury Reuters ale není jisté, zda o zvýšení podílu v Applu rozhodoval sám Buffett, nebo někteří z jeho manažerů. O investorovi a jednom z nejbohatších mužů světa je totiž známo, že se investicím do technologických společností spíše vyhýbá. Větší podíl má jen v technologické společnosti IBM, kde drží 81,2 milionu akcí v hodnotě 12,3 miliardy dolarů (asi 297 miliard korun).

Do Applu začala Berkshire Hathaway investovat letos na jaře, kdy koupila první akcie v hodnotě 1,07 miliardy dolarů. Ke konci března držela 9,8 milionu akcií Applu. Ve stejné době přitom miliardář Carl Icahn, který vlastní investiční společnost Icahn Enetrprises, oznámil prodej svého procentního podílu v Applu. Nyní ho následoval další z nejbohatších mužů světa, investor a zakladatel jednoho z prvních hedgeových fondů George Soros.

Tržní hodnota Applu vedeného Timem Cookem je v současnosti asi 583 miliard dolarů. Cook navíc s investorem Buffettem konzultuje některé zásadní kroky a vyjádření firmy. V rozhovoru pro deník Wahington Post řekl, že se s Buffettem radil o tom, zda vyplatit akcionářům dividendu.

Společnost Berkshire Hathaway na konci června také prodala přes čtvrtinu svých akcií Walmartu. Berkshire Hathaway vlastní více než 80 firem v různých odvětvích. Vlastní podíly také v Coca-Cole, Kraft Heinzu nebo ropných společnostech.