Rusko v Česku hledá zemědělskou techniku a know-how,  které by mohlo využít na svých farmách. "Až skončí sankce, můžeme se vrátit k tradičním komoditám, jako jsou vejce, chmel nebo syrovátka, ale nejperspektivnější oblastí do budoucna jsou technologie," řekl náměstek ruského ministra zemědělství Jevgenij Gromyko na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

Rusko své kroky často zdůvodňuje západními sankcemi, které na zemi dopadly po anexi Krymu v roce 2014 a po vyostření konfliktu s Ukrajinou, ty však na zemědělství necílí. Západ nijak neomezuje ani vývoz zemědělských surovin, hotových výrobků či strojů, které nejde zneužít k vojenské výrobě, což u zemědělské techniky připadá v úvahu zcela výjimečně. Omezení dovozu potravin si na sebe Moskva uvalila dobrovolně jako odvetný krok. 

Rusko podle Gromyka v minulých letech plochu zemědělské půdy zvýšilo až o 12 milionů hektarů (tato rozloha odpovídá součtu území Česka a Slovenska) a tamní farmáři potřebují vše od hotových výrobních linek pro zemědělskou výrobu až po detaily, jako jsou nůžky. 

Dovoz zemědělských a potravinářských výrobků do Ruska minulý rok klesl. Šlo ale jen o mírný pokles o 22 milionů dolarů a některé druhy potravin dováží i ze zemí, které oficiálně zařadilo na sankční seznam. Vlastní embargo obchází i pomocí nezvyklé dohody se San Marinem.

Rusko oficiálně vyhlašuje, že na západní embargo reaguje zvyšováním produkce, a v některých oblastech se mu to daří. Uvádí, že minulý rok dokázalo vyvézt 25 milionů tun pšenice. Za sovětských dob přitom byla země vážně závislá na dovozu. A více než kdy dříve Rusko pěstuje kukuřici, olejniny, ječmen či řepku. S drůbežím masem se chce dostat na světové trhy. Podobné plány má s celou svou produkcí.

"Zakládáme nové zemědělské firmy, roste nám živočišná výroba a všechny tyto podniky potřebují například náhradní díly," dodal Gromyko. Zejména v oblasti akvakultury, tedy hospodaření na vodních plochách, má Rusko techniku stejnou jako před 200 lety a nutně potřebuje novou. 

Podle Gromyka se Rusko zaměřilo více na středně velké a malé farmy. Země do nich plánuje investovat další peníze. Každý rok o 10 až 16 miliard rublů více. "Češi vědí, co potřebuje farmář, který má 50 až 100 kusů skotu, ty potřeby jsou všude na světě stejné, půjdeme stejnou cestou, jako šla Evropa," řekl.