Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Úřad obchodního zmocněnce USA se ke Gabrielovým výrokům zatím nevyjádřil, uvedla agentura AP.

Zástupci Evropské komise o TTIP jednají s americkou stranou už od roku 2014. "Podle mého názoru rozhovory s USA de facto ztroskotaly, ačkoliv to nikdo ve skutečnosti nepřiznává," uvedl podle agentury AP vicekancléř. Dodal, že během 14 kol rozhovorů se zástupci EU a USA nedohodli na žádné z 27 projednávaných kapitol.

"Jako Evropané se přirozeně nemůžeme podrobit americkým požadavkům," řekl.

Gabriel nicméně podpořil dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou známou jako CETA, která již byla dojednána. V některých německých městech jsou na 17. září ohlášeny demonstrace jak proti TTIP, tak proti dohodě CETA, uvedla agentura DPA.

Zastánci TTIP tvrdí, že tato smlouva oběma stranám přinese mimo jiné rychlejší hospodářský růst. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin - podle nich i kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí.

Německá kancléřka Angela Merkelová nicméně v červenci prohlásila, že dosažení dohody je "zcela v zájmu Evropy". Šéfové vyjednávacích týmů Evropské unie i Spojených států v polovině července uvedli, že věří v možnost dokončení dohody během tohoto roku. Budoucnost smlouvy podle nich neohrozilo ani rozhodnutí Británie opustit unii.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Gabriel v neděli varoval před problémy, které by mohl vyvolat špatný postup při realizaci brexitu, tedy odchodu Británie z EU. "Brexit je špatný, jeho ekonomické dopady ale nebudou tak výrazné, jak se někteří obávají. Je to spíše psychologický problém a velký problém z politického hlediska," poznamenal vicekancléř. Dodal, že svět nyní na Evropu nahlíží jako na nestabilní kontinent.

Gabriel také poukázal na nebezpečí, že Británii by mohly následovat další členské země EU. "Je třeba zajistit, abychom Británii nedovolili ponechat si ty takříkajíc pěkné věci spojené s Evropou a zároveň se zbavit závazků," citovala jej agentura Reuters.

Merkelová dnes ovšem v televizi ARD varovala před ukvapenými kroky po rozhodnutí Británie odejít z EU. "Než abychom vyvíjeli nějakou hektickou činnost, měli bychom si možná nejdřív v klidu říct, co musíme dělat do budoucna lépe jako sedmadvacítka (zbylých zemí EU)," prohlásila kancléřka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist