Řecká ekonomika ve druhém čtvrtletí obnovila mezičtvrtletní růst a stoupla o 0,2 procenta po poklesu stejným tempem v předešlém čtvrtletí. V meziročním srovnání ale hrubý domácí produkt (HDP) pokračoval v poklesu tempem 0,9 procenta. Plyne to z pondělních revidovaných údajů řeckého statistického úřadu.

Předběžné údaje odhadovaly, že řecký HDP mezičtvrtletně stoupl o 0,3 procenta. U meziročního údaje úřad původně odhadl pokles 0,7 procenta.

Loni řecká ekonomika klesla o 0,2 procenta a přerušila proces zotavování z krize, který započala v roce 2014. Podle některých názorů hospodářské oživení podkopalo zvolení krajně levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase a její protahovaná jednání s mezinárodními věřiteli, jež vrcholila několikatýdenním uzavřením řeckých bank. Atény se nakonec domluvily s věřiteli na třetím záchranném programu. Podle dalších názorů jsou příčinou pomalého růstu škrty související se záchrannými programy.

Řecký premiér Alexis Tsipras, jehož vláda dlouhodobě tvrdí, že na rozdíl od předchozích kabinetů vyjednala nejlepší možné podmínky s věřiteli, v neděli řekl, že Řecko splnilo svou část dohody a nyní je na věřitelích, aby splnili tu svoji.

"Nejenže si nárokujeme, ale požadujeme a očekáváme od dohody, kterou plníme, konkrétní opatření, která učiní (řecký) dluh životaschopným," sdělil v rozhovoru pro server Real News. Podle Tsiprase to znamená, že po roce 2018 je zapotřebí snížit výši očekávaných primárních přebytků - tedy zisků ekonomiky bez započtení pravidelného splácení dluhů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist