Společnost Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí ve středu vyplatí svým zaměstnancům červencové mzdy. Pošle jim je na účet. Peníze na výplaty poskytl zadlužené firmě nový investor Nordic Investors. Řekl to mediální zástupce společnosti Karel Samec. Podle něj je domluven další úvěr na obnovení provozu firmy a zajištění srpnových výplat.

Skupina Nordic Investros finanční pomoc potvrdila na svých internetových stránkách. "Společnost zároveň zajistila peníze na obnovení plné výroby a aktivně jedná o podmínkách strategického vstupu do společnosti Kovosvit MAS," stojí v prohlášení firmy. 

"Poskytnutí financování je jen krokem číslo jedna k obnovení plného provozu, ozdravení firmy a plánovanému převzetí firmy Kovosvit MAS naší skupinou," vysvětlil zakladatel Nordic Investors Tomáš Otruba. Ten Nordic Investors založil loni spolu se svým kolegou Janem Petříkem poté, co po dvaceti letech odešli z advokátní kanceláře BBH. 

Otruba patří mezi elitní právníky pracující pro největší finanční skupiny v zemi, vazby má především na PPF. Podílel se na prodeji O2 Petru Kellnerovi a naopak na prodeji České spořitelny italské skupině Generali. Při pádu Sazky z pověření banky Goldman Sachs vyjednával za majitele dluhopisů.

O firmu, která vyrábí automatické obráběcí stroje a má i vlastní slévárnu, se zajímali i další průmyslníci. Hospodářské noviny mají informaci o proběhlých jednáních zbrojaře Jaroslava Strnada s majitelem firmy Františkem Komárkem. "Měli jsme zájem, ale to platilo před týdnem, dnes už ne," řekl v úterý Strnadův spolupracovník Petr Rusek. 

Stroje se opět rozjedou

Do konce týdne má nový investor podle domluvy poskytnout provozní finance i na plné obnovení výroby, řekl mluvčí Kovosvitu Samec. Pro základ úspěšné restrukturalizace firmy budou podle něj klíčové následující týdny, kdy bude firma potřebovat podporu obchodních partnerů i dalších subjektů.

Noví investoři firmě věří. "Kovosvit MAS má určitě skvělou budoucnost. Díky vlastnímu vývoji a dlouholetým zkušenostem patří v hi-tech obráběcích strojích mezi šest největších výrobců na světě. Do potíží ji nedostaly problémy ve výrobě, ale přehnaná expozice na ruském trhu," myslí si Otruba.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru