Největší autobusový dopravce ve Zlínském kraji, společnost ČSAD Vsetín, loni hospodařil se ziskem 27,6 milionu korun. Je to zhruba o 23 milionů korun více než v roce 2014. Výnosy firmy se meziročně zvýšily o více než 12 milionů na 454,8 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu www.justice.cz.

"Zisk je daný hlavně tím, že jsme měli dividendy z finančních investic. Podíl provozního hospodaření je ale také významný. Ušetřili jsme na naftě, zastavil se strmý úbytek cestujících a projevila se i vnitřní úsporná opatření," řekl to ve středu ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Tržby z prodeje služeb loni činily 259,458 milionu korun, o rok dříve to bylo 248,203 milionu korun. Na zajištění dopravní obslužnosti a městské hromadné dopravy firma loni dostala dotace 188,609 milionu. V roce 2014 to bylo 185,776 milionu korun.

Podnik loni provozoval pravidelnou autobusovou dopravu na 171 linkách, meziročně jejich počet narostl o 13. Nárůst souvisí s tím, že ČSAD Vsetín jezdí od loňského prosince i na Jablunkovsku a na Třinecku v Moravskoslezském kraji, kde vyhrála zakázku na zajištění linkové dopravy na deset let.

Celkem 115 loni provozovaných linek je vnitrokrajských, 28 mezikrajských, jedna mezinárodní vede na sousední Slovensko, devět společnost provozuje pro privátní firmy a 18 linek patří do městské hromadné dopravy ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. Loni autobusy ČSAD Vsetín najely 14,088 milionu kilometrů, což je o 244 000 kilometrů méně než v roce 2014.

Společnost měla ke konci loňského roku včetně pronajatých vozů a vozidel v depozitu 301 autobusů. Osobní dopravu jich zabezpečovalo 270. Loni ČSAD Vsetín pořídila pro stávající provozy 12 autobusů, z toho deset bylo ojetých a dva nové a pro Jablunkovsko a Třinecko 24 nových autobusů na stlačený zemní plyn (CNG) a osm nových na naftu.

ČSAD Vsetín vznikla při privatizaci v roce 1992. Loni pro ni pracovalo v průměru 432 zaměstnanců, o 18 více než v roce 2014. Na konci loňského roku měl dopravce 480 zaměstnanců. Jeho vlastníkem je zlínská akciová společnost Bent Holding, která patří do portfolia podnikatele Zdeňka Zemka.

Vedoucí zlínské provozovny ČSAD Vsetín řídí i firmu Housacar, která také provozuje autobusovou dopravu a patří do Zemkova portfolia. Housacar loni měla výnosy 40,7 milionu při tržbách 23,4 milionu korun a dotacích zhruba 17 milionů Kč. Dopravce, který jezdí převážně na Zlínsku a loni v průměru zaměstnával 29 lidí, však loni vykázal ztrátu 261 000 korun. V roce 2014 měl přitom zisk přes milion korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru