Majitelé prodali první tři lodě, které měl v pronájmu krachující jihokorejský dopravce Hanjin Shipping. Na trhu se navíc podle obchodníků objevily informace, že firma nabízí na prodej další dvě plavidla. Středeční obchody tak odstartovaly výprodej lodí sedmého největšího kontejnerového přepravce, který se dostal do finančních problémů.

První prodané lodě slouží pro přepravu komodit jako železná ruda, uhlí nebo obilí a za 39 milionů dolarů je získali zájemci ze Singapuru a Řecka.

Podle obchodníků s loděmi pak Hanjin ve středu představila informace o dalších dvou kontejnerových lodích, které jsou na prodej. Z odhadů vyplývá, že by za ně firma mohla získat 18 až 22 milionů dolarů.

"O odkupu jsme jednali ještě předtím, než se začaly objevovat informace o problémech společnosti," řekl agentuře Reuters zástupce nového majitele lodi, singapurské firmy Winning Shipping, který si ale nepřál být jmenován.

Hodnota lodí je obecně pod tlakem kvůli přebytečné kapacitě. Prodejní ceny tak podle společnosti Clarkson odpovídají ostatním prodejům podobných lodí.

Obchodníci očekávají, že Hanjin bude prodávat i další lodě, i když proces může prodlužovat nejistota kolem budoucnosti firmy. Flotila společnosti čítá 63 lodí v hodnotě zhruba 1,76 miliardy dolarů. Celkové zadlužení firmy se ale podle informací z června pohybuje kolem 5,5 miliardy dolarů. Před krachem si navíc Hanjin dalších 78 lodí pronajímal.

Dvě třetiny flotily jsou nyní v problémech. Některá plavidla nesmějí kvůli obavám provozovatelů do přístavů, nejsou obsluhována nebo plují pomalu. Na lodích je "uvězněn" náklad zhruba za 14 miliard dolarů. Podle informací z pondělí ale americké přístavy již začaly některé lodě přijímat poté, co úřady firmě uznaly ochranu před věřiteli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist