Firmou roku Pardubického kraje se stala společnost Fortell, která se zabývá vývojem a výrobou vstřikovacích forem na plasty a nástrojů na lisování kovů. Mezi živnostníky zvítězila interiérová designérka Hana Matějková. Zodpovědnou firmou roku se v kraji stala společnost Ergotep, která vytváří pracovní místa pro zdravotně postižené. Odborná porota vybírala ze 434 přihlášených firem a živnostníků.

Výsledky Pardubického kraje
Vodafone Firma roku 2016:
1. Fortell s.r.o. - vývoj, konstrukce a výroba tvářecích nástrojů na lisování kovů a vstřikovacích forem na plasty (Lanškroun)
2. THERMO INDUSTRY,a.s. - vývoj, výroba a prodej termoaktivních stěrek (Pardubice)
3. LABETA, a.s. - výroba, balení a distribuce suchých potravinových směsí a tekutých potravin (Chrudim)
Česká spořitelna Živnostník roku 2016:
1. Hana Matějková design interiérů (Pardubice)
2. Marek Čáslavský - geologické průzkumy a vedení agendy Životního prostředí (Chrudim)
3. Pavel Hrubý - prodej motocyklových doplňků (Chornice)
Vodafone Odpovědná firma roku 2016:
ERGOTEP, družstvo invalidů - sociální podnik - především vytváření kvalitních pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením (Proseč)

Nedostatek lidí bolí čím dál víc

Nástrojařská firma Fortell z Lanškrouna začínala v polovině devadesátých let se třemi zaměstnanci. Dnes pro ni pracuje 200 lidí, kteří vyvíjí, montují, konstruují či vyrábějí plastové a kovové díly. "Chtěli jsme být malá firma, ale to se nepovedlo," žertuje jednatel firmy František Jiras.

Nástroje firma dodává společnostem pracujícím v automobilovém průmyslu, elektrotechnice nebo zdravotnictví. "Ve finále děláme pro Škodu, BMW či Jaguára," říká Jiras. Výhodou je podle něj to, že firma nemá svůj typický výrobek a vyrábí díly na zakázku.

Fortell se nyní potýká s nedostatkem technicky vzdělaných pracovníků ve strojírenství či elektrotechnice. Ty si původně chtěl zavázat stipendiem a následnou nabídkou práce už na učňovských školách. "Absolvovali jsme několik jednání, ale zjistili jsme, že úroveň žáků je špatná, tak jsme to vzdali," říká Jiras.

Právě zaměstnanci jsou pro Vodafone Firmu roku 2016 Pardubického kraje nejdůležitější. Cestu tak vidí v udržení a podpoře těch stávajících. "Máme dobrou reputaci a lidé u nás chtějí pracovat," dodává Jiras.

Díky investiční pobídce na 192 milionů korun Fortell nedávno postavil novou skladovací a montážní halu a nakoupil další stroje. O rozšíření firmy, třeba za hranice kraje, ale neuvažuje. "Nyní jsme ve fázi, kdy nejstarší společníci zvažují odchod do důchodu a řešíme následovnictví. Budoucím šéfem by měl být jeden ze synů majitelů," uvádí Jiras.

Z ekonomky designérkou. Specializace ale nazmar nevyšla

Živnostnice roku Hana Matějková sice vystudovala ekonomii, ale táhlo ji to jinam. Na mateřské dovolené se přihlásila do motivačních a rekvalifikačních kurzů a stala se designérkou interiérů. Také proto, že chtěla dělat něco, co má smysl a kde vidí výsledek. "Práce je pro mě hnacím motorem," říká mladá designérka.

Matějkové se podařilo rozšířit své podnikání také o realitní a finanční služby. "Máme multioborový přesah, což je výhodné nejen díky úspoře času, ale i předávání informací. Když já řeším interiér, kolegyně řeší hypotéku, rozpočet a nemusíme si složitě zjišťovat, zda úvěr klapne, nebo ne. Je to pohodlné pro nás i pro klienty," dodává. Právě to zaujalo porotu, která Matějkové udělila titul Česká spořitelna Živnostník roku 2016 Pardubického kraje.

Impulzem k tomu, aby začala pracovat s interiéry, byl také společný koníček s manželem - cestování v karavanu. "V obytném autě je to o každém centimetru, řešení malých prostor si ale užívám," uvádí Matějková. Také z veletrhů karavanů či jachet čerpá oceněná živnostnice inspiraci. "Tu beru i od samotných klientů při našich rozhovorech o tom, kam prostor můžeme posunout," popisuje. Designérka se zaměřuje na moderní styl, má ráda jednoduchost a vzdušnost.

Mezi jejími klienty jsou nejen mladé páry či ženy s dětmi, ale také developeři. Momentálně dokončila projekt bytových domů, kde navrhovala řešení garsonek. Pro kanceláře zase zpracovává společné prostory, jako recepci nebo konferenční místnosti.

Titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016 získala v Pardubickém kraji rodinná firma Ergotep, družstvo invalidů. Ta poskytuje poradenství v oblasti sociálního podnikání v Proseči a v Praze.

Vítězové Firmy a Živnostníka roku v jednotlivých krajích postupují do celostátního finále, které proběhne 7. prosince v Praze na Žofíně.