Škoda Praha ze skupiny ČEZ podepsala smlouvy na výstavbu uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře. Smlouvy ve čtvrtek podepsala se zadavatelem zakázky černohorskou společností Elektropriveda Crne Gore A.D. Sdělila to mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Projekt by měl podle dřívějších informací stát asi 9,5 miliardy korun. Zařízení má výkon 250 megawattů, tedy jako osmina Temelína. Škoda zvítězila v konkurenci devíti firem, když uspěla s nabídkou ověřeného řešení s nejlepší kombinací technických a ekonomických parametrů.

Podepsání smluv na výstavbu elektrárny Pljevlja II je podle Půlpánové zatím nejvýznamnějším výsledkem mezivládní spolupráce v oblasti energetiky mezi Českem a Černou Horou. "Projekt navazuje na historicky velmi úspěšné působení českých i slovenských firem v bývalé Jugoslávii," uvedl generální ředitel Škoda Praha Peter Bodnár. Významnou součástí projektu je totiž dodávka kotle ze slovenské firmy SES Tlmače.

Výstavba elektrárny, která má Černé Hoře pomoci dlouhodobě zvýšit energetickou soběstačnost, je kontrahována prostřednictvím dvou smluv. Smlouva EWA (Early Works Agreement) řeší projekční a dokumentační přípravu samotné výstavby, smlouva EPC (Engineering, Procurement, Construction) řeší samotnou realizaci výstavby.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Součástí celého projektu je i zajištění jeho financování. "Jednou z možností je delší dobu projednávaná varianta financování syndikátem bank pod vedením České exportní banky s pojištěním Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP a Exportno-importnej banky Slovenské republiky (EXIMBANKY SR)," napsal ČEZ v prohlášení.

Škoda Praha je dodavatelem energetických zařízení na klíč. Ve své šedesátileté historii dodala více než 40 tisíc MW tepelných a jaderných elektráren do celého světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist