Poslední den mají lidé ve druhém pilíři důchodů na to, dát své penzijní společnosti vědět, jak má naložit s jejich penězi. Kdo to neudělá, bude se k penězům dostávat složitější a zdlouhavější cestou přes finanční úřad.

Podle penzijních společností se zatím neozvaly tisíce klientů z celkových 85 tisíc, kteří do systému dobrovolného spoření vstoupili. "Zatím jsme neobdrželi žádost od zhruba 15 procent z našich více než 40 tisíc klientů," říká Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny.

Lidem, kteří se ještě v pátek neozvou, převedou penzijní společnosti uspořené peníze automaticky na jejich daňový účet u příslušného finančního úřadu. Ten s penězi bude nakládat jako s daňovým přeplatkem. Správce daně si tedy třeba z částky bude moct automaticky strhnout sumu, kterou dotyčný případně dluží na daních.

Klient bude mít možnost požádat finanční úřad o výplatu těchto peněz. Tento způsob jejich výplaty však bude komplikovanější a zdlouhavější než přímo od penzijních společností. Ta může klientovi podle jeho rozhodnutí vyplatit jeho peníze poštovní poukázkou, převodem na běžný účet nebo převodem na jeho účet v rámci doplňkového penzijního spoření čili třetího pilíře. Tento způsob výplaty bude možný od 15. října do 31. prosince 2016. "Peníze klientů budou vyplaceny v průběhu října 2016," říká za ČSOB Penzijní společnost mluvčí Pavla Hávová.

Jak to tedy mají udělat ti, kdo ještě v pátek chtějí dát penzijní společnosti vědět? "Rozhodující je datum ověřeného podpisu. To musí být 30. září," začíná tím nejpodstatnějším Brousil. Nejlepší je podle něj zajít na pobočku pojišťovny či banky, do jejíž skupiny penzijní společnost patří, kde se sepíše žádost i ověří podpis. "Ověření podpisu je důležité kvůli uvedenému účtu, na který to klient chce vyplatit," vysvětluje Brousil.

Nejjednodušší podle něj mají situaci ti, kdo chtějí převést peníze ze druhého do třetího pilíře. "V takovém případě na převod prostředků pouze stačí, aby nám klient zavolal a dal pokyn k tomuto převodu," říká. Tento způsob výplaty volí podle Brousila zhruba pětina lidí. Průměrně mají lidé ve druhém pilíři naspořeno zhruba 40 tisíc korun.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů ze státního systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Současná koaliční vláda prosadila zrušení druhého pilíře k 1. lednu, výplata peněz účastníkům se uskuteční do konce letošního roku.

O rušení pilíře se vedl mezi zákonodárci spor. Zatímco levice říkala, že druhý pilíř vysává peníze ze státního průběžného financování penzí, které je schodkové, pravice poukazovala na to, že objem peněz v celém důchodovém systému zvyšuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist