Výrobce zdravotnických lůžek Linet koupil většinový podíl ve společnosti Borcad Medical, která vyrábí porodní postele, gynekologická, transportní a dialyzační křesla.

"Tato strategická akvizice nám umožní posílit své produktové portfolio a zároveň získat přístup k novým segmentům trhu," uvedl zakladatel a majitel Linetu Zbyněk Frolík.

Podle generálního ředitele Linetu Tomáše Koláře bude mít společnost také nové příležitosti k prodeji.

"Například transportní křesla jsou věcí, která spolu s výrobky Linet doplňuje naši schopnost kompletně vybavit nemocniční pokoj či pokoje v pečovatelských domech. Příležitost vidíme i na trzích, kde se používají porodní lůžka Borcadu či speciální křesla pro jednodenní chirurgii, což je budoucí trend," řekl Kolář. Cenu transakce firma nechce komentovat.  

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Borcad Medical sídlí ve Fryčovicích na Frýdecko-Místecku. Zaměstnává přibližně 75 pracovníků a má v Evropě silnou zákaznickou základnu. Porodní postele, gynekologická, transportní a dialyzační křesla nejen vyrábí, ale také vyvíjí.

Společnost vznikla letos oddělením vývoje a výroby zdravotní techniky od společnosti Borcad. Ta vyrábí také sedačky do vlaků, například pro soupravy Leo Express či Pendolino.

Podle Koláře bude vývoj a výroba gynekologických křesel a porodních lůžek ve Fryčovicích pokračovat pod původní značkou. "Díky spojení budeme moci využít know-how, dodavatele a podobně," uvedl Kolář. 

Linet Group je největším evropským dodavatelem zdravotnických lůžek, matrací bránících proleženinám, nábytku i kompletních řešení pro nemocnice a pečovatelská zařízení. Holding sídlí v nizozemském Dordrechtu.

Linet vyrábí ve dvou závodech - v německém Wickede a v Želevčicích u Slaného na Kladensku, odkud lůžka vyváží do více než sta zemí po celém světě.

Společnost Linet v obchodním roce končícím loni v březnu zvýšila tržby o 13 procent na 2,6 miliardy korun. Provozní zisk zůstal na předchozí úrovni přesahující 460 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy.

Linet má dceřiné společnosti v Evropě, Spojených státech i Latinské Americe.