Český export by se měl na konci letošního roku po letním dramatickém propadu vrátit k jednocifernému růstu. Ve čtvrtém čtvrtletí vývoz tuzemských firem poroste v průměru tempem kolem pěti procent. Ukazuje to Index exportu, který na dnešní tiskové konferenci představili zástupci Raiffeisenbank a Asociace exportérů.
Ve třetím letošním čtvrtletí export meziročně klesl podle odhadu o jedno procento meziročně po růstu o 4,4 procenta na jaře. Německé průmyslové objednávky a předstihové indikátory z eurozóny ale ukazují, že i v českém průmyslu by mělo dojít ke zlepšení, a tedy návratu k růstu vývozu.
Tempo meziročního růstu vývozu bude ke konci letošního roku zvolna brzdit ke třem procentům. "Ve zbytku roku nečekáme nikterak závratná tempa růstu exportu, ovšem to, co jsme viděli v červenci, by mělo být skutečně extrémní výjimkou z řady," uvedl investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka. Hlavním rizikem podle něj zůstává vývoj v EU, kde ovšem dochází ke zlepšování předstihových indikátorů.
"Zprávy z trhu však na start nového roku už optimismem nehýří. Zejména světové automobilky tvrdě přišláply brzdový pedál a toto se zcela určitě negativně projeví ve velké části českého exportu na začátku příštího roku," dodal místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Navíc podle něj na českém trhu práce je stále neobsazených 134 tisíc pracovních míst, což vývoj ekonomiky limituje.
Vývoz tuzemských firem v červenci klesl o 16,5 procenta. Za zhoršením vývoje zahraničního obchodu stál zejména propad výroby automobilů v důsledku státních svátků a celozávodních dovolených. Český export by letos měl dosáhnout podle odhadu podnikatelských svazů rekordní více než čtyři biliony korun.
Exportéry trápí nedostatek pracovních sil
Během tiskové konference přišla řeč také na současnou bolest českých podniků, kterou je nedostatek pracovních sil. Úřady práce sice evidují téměř 400 tisíc uchazečů o zaměstnání, podle výpočtů Asociace exportérů je však z tohoto počtu zaměstnatelných jen zhruba 60 tisíc osob a ke konci roku bude tento počet ještě nižší. Pro porovnání, ke konci srpna úřady práce nabízely 139 tisíc volných pracovních míst.
"Tito lidé však mnohdy nemají zájem se stěhovat za prací," okomentoval situaci na trhu práce Daněk a dodal, že nezaměstnaní, o které by zaměstnavatelé měli zájem, mnohdy pocházejí z regionů s vyšší mírou nezaměstnanosti. Situaci by podle něj vyřešil příliv pracovníků z jiných zemí, v létě přijatá opatření vlády ohledně náboru pracovníků z Ukrajiny jsou dle Daňka nedostatečná.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Při výpočtu Asociace odečetla z celkového počtu uchazečů například dlouhodobě nezaměstnané a také uchazeče, kteří kvůli své insolvenci nejsou motivováni hledat si novou práci, protože by jim splátky dluhů ukously značnou část příjmu.
Daněk si také postěžoval, že za současného stavu trhu práce dochází k přetahování zaměstnanců ze strany automobilek, a to dokonce tím způsobem že pracovníci leckdy odcházejí z hodiny na hodinu a nerespektují výpovědní lhůty, protože dostali mnohem lepší nabídku a podmínkou je obvykle okamžitý nástup. Chování automobilek označil Daněk za kanibalismus.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist