Po třinácti letech v Česku znovu krachuje banka. ERB bank, kterou ovládá ruský finančník Roman Popov, chybí peníze kvůli špatnému řízení a ztrátovým investicím. ČNB v úterý oficiálně oznámila, že ERB není schopna dostát svým závazkům. 

Regulátor již s zahájil proces odnětí licence, rozhodnutí však ještě nenabylo právní moci. ERB se proti tomu odvolala. 

Majitel banky tvrdí, že na ozdravení banky pracuje, ale zásah ČNB mu v tom brání. "Je to uměle vytvořená situace bankrotu. Z toho co se stalo, jsem v šoku,' řekl v exkluzivním rozhovoru pro HN Roman Popov. 'Naším cílem je zachránit banku tak, aby nedošlo k poškození klientů ani k dopadům na fond pojištění vkladů."

Popov řekl, ze ERB má dostatek prostředků a pracuje na splnění požadavků, uložených regulátorem. Navíc také byla podepsána předběžná dohoda s investorem, který by banku koupil a který by navýšil její jmění o 700 milionů korun.

Tímto investorem je finanční holding s evropskými akcionáři a se sídlem ve Švýcarsku. Popov zatím odmítl zveřejnit jméno tohoto investora. Roman Popov také řekl, ze stávající opatření, které na ERB uvalila ČNB, bráni prodeji banky novému vlastníkovi.

Nejde o blesk z čistého nebe

O tom, že ERB neplní požadavky ČNB, HN informovaly v polovině června. Tehdy ERB podle zdroje z banky chyběla miliarda až miliarda a půl.

ERB, která má pobočky v Praze a v Karlových Varech, už v pondělí neumožnila klientům výběr vkladů, což vysvětlovala technickými problémy. Přijímat vklady nesměla banka od března, stejně tak měla od ČNB zakázáno poskytovat úvěry.

ERB patří k nejmenším bankám v Česku, objemem vkladů je srovnatelná spíše s kampeličkami. Ke konci druhého čtvrtletí vykazovala ERB aktiva za pět miliard korun a vklady v hodnotě 4,5 miliardy korun. Velikost vkladů meziročně klesla o 15 procent. Údaje jsou z výsledků hospodaření, které banka povinně hlásí centrální bance.

Banka ve druhém čtvrtletí zvýšila ztrátu na 120 milionů korun, poté co prodělala 63 milionů v prvních třech měsících roku.

Pojištění zaplatí ostatní střadatelé

Pád ERB je v Česku prvním krachem banky po kolapsech Union Banky a Plzeňské banky v roce 2003. I když je ERB jen malým finančním ústavem, její pád citelně zatíží český fond pojištění vkladů, do něhož plynou odvody strhávané z účtů střadatelů. Prakticky všechny vklady ponechané v ERB jsou totiž pojištěné. Garanční systém v reakci na rozhodnutí ČNB oznámil, že klientům ERB vyplatí přibližně 3,6 miliardy korun.

Podle oznámení ČNB je dnešek termínem pro určení nároku pro vyplacení pojištění z Garančního systému. Ten je povinen klientům zkrachovalé banky vyplatit plnou výši vkladů až do výše 2,7 milionu korun. V rámci pojištění dostanou klienti i všechny nakumulované úroky. Proto nemají "úrokoví turisté" žádnou motivaci své peníze (do výše hrazené pojištěním) z problémových finančních institucí stáhnout, což se ukázalo i při bankrotech kampeliček.

ČNB, která dohlíží na český bankovní systém, nad rámec sdělení týkající se Garančního systému finančního trhu odmítá s odvoláním na dosud neukončené správního řízení s ERB bank poskytovat jakékoli další informace.

Pády českých bank

Česká národní banka udělila licenci ERB bank, dříve známé pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.

"ERB bank byla nesčetněkrát podezřelá z nekalých praktik, které se prozatím nepotvrdily. Jednou z posledních kauz je trestní řízení ČNB, které údajně souviselo s nesrovnalostmi v účetnictví i s legislativou okolo praní špinavých peněz. Podle zahraničních zdrojů se ERB podílí skrytě na financování několika proruských politických stran v EU," řekl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Kořeny sahají až k IPB

Historie ERB, která se loni přejmenovala (původní název byl Evropsko-ruská banka), sahá ale ještě hlouběji. Je spjatá s První česko-ruskou bankou (PČRB). Ta vznikla v roce 1996 v Moskvě jako společný podnik Investiční a poštovní banky (IPB) a ruské banky Vozrožděnije. Na konci 90. let se Vozrožděnije stalo obětí ruské finanční krize a česko-ruskou banku zcela ovládla IPB. Po krachu IPB v roce 2000 přešlo vlastnictví nejprve na ČSOB a poté na Českou konsolidační agenturu. Ta majoritní podíl prodala ruské firmě Strojtrans­gaz, která stavěla plynovody pro Gazprom, největší ruskou firmu.

Podíl v ruské PČRB získal částečně od konsolidační agentury, ale i od Strojtransgazu, Rus Roman Popov. Ten byl v 90. letech jedním z manažerů Strojtransgazu.

Popov chtěl vytvořit dceřinou společnost, která by měla licenci v Česku, a tím pomáhala PČRB získat levnější financování na trhu Evropské unie. A tak předchůdkyně dnešní ERB získala v roce 2008 po čtyřletém úsilí (a na třetí pokus) licenci k fungování na tuzemském trhu. Povolení dostala jako vůbec první banka s ruským akcionářem. Nyní ovládá Popov 92,7 procenta ERB a je jediným akcionářem moskevské PČRB. Ta se podle ruské agentury RIA Novosti v březnu ocitla v nucené správě.

ERB mimo jiné finančně pomáhala sesterské PČRB, jejíž byznys v Rusku zasáhla devalvace rublu a která poskytla řadu problematických úvěrů. Jedním z nich byl úvěr 19 miliard rublů íránské centrální bance, nebo úvěr přes 100 milionů euro běloruské bance BIT, která se nakonec ocitla v likvidaci. 

Banku také opustili klíčoví manažeři. Na konci roku 2014 například odešel z pozice  ředitele Jiří Vaňhara, kterého nahradil tehdy třiatřicetiletý Anton Sučkov, bez zkušeností s řízením banky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ČNB poslala do ERB kontroly v roce 2014 a loni. Inspektoři poukazovali na nedostatky v provozu i v klasifikaci špatných úvěrů. V prosinci 2014 ČNB nařídila bance, že musí do poloviny roku 2015 navýšit kapitál. Také loni požadovala, aby ERB snížila úvěrovou angažovanost vůči sesterské PČRB o 20 milionů eur − z asi 25 milionů eur na pět.

K splacení části půjček mělo dojít nejpozději do konce minulého roku. To ale narazilo na nedostatek peněz ve finančním ústavu v Moskvě, který nakonec přišel o ruskou bankovní licenci.  S blížícím se termínem, stanoveným ČNB, provedla ERB transakci, která posléze vzbudila nelibost regulátora: banka v prosinci zaplatila 60 milionů eur za tři dluhopisy, vydané prakticky neznámou rakouskou finanční skupinou M&A InvestConsult. Podle zdrojů z bankovní sféry vykazovala transakce znaky kruhového financování, které mělo zlepšit pohled na hospodaření: Banka získala peníze od problematického věřitele, ale ve skutečnosti jde o prostředky, které zaplatila jinde za dluhopisy.

Z investovaných 60 milionů eur ERB zatím i přes nátlak ČNB ERB získala zpět jen menší část. Popov řekl, že ERB investovala peníze na rok a nyní pracuje na vrácení peněz, které by mohly přijít do konce roku. 

Březnový zákaz poskytovat úvěry a přijímat vklady už byl předznamenáním definitivního pádu banky. 

Pády českých bank