Po letech právních sporů končí snaha státu, aby zásilkové společnosti platily stovky milionů korun České poště. Na stranu soukromých firem se postavila Evropská komise i české soudy, a vláda tak ve středu ustoupila. Sama ale zatím neví, jak poště peníze zaplatí.

Soukromé společnosti, které po Česku rozváží zásilky, mají od roku 2013 hradit ztrátu ze služeb ve veřejném zájmu, kterou za daný rok vykáže Česká pošta. Ta například v roce 2014 chtěla více než miliardu korun.

Firmy nařízení od začátku kritizovaly. Na Český telekomunikační úřad postupně podávaly žaloby, a to včetně největší firmy oboru PPL. Úřad ale trval na svém a firmy se snažil přimět k registracím podle poštovního zákona. A to přesto, že první soud se společností Geis prohrál. "Říkali jsme i to, že Česká pošta na svých službách neprodělává," říká jednatel Geisu Luboš Scheinost.

"Pokud ke zrušení kompenzačního fondu dojde, bude to z naší strany vítaný krok. Potvrdí se tak to, co říkáme od začátku, tedy že šlo o chybnou implementaci evropského práva," říká šéf PPL Petr Chvátal.

Nešlo ani tak o ztrátu, jako o hypotetický výpočet, o kolik více by pošta vydělala, kdyby nemusela některé služby poskytovat. To pro zásilkové společnosti znamenalo riziko propadu do ztrát. Stále ale nebylo jasné, které firmy se na placení ztráty budou muset skládat, ani to, jak se bude počítat jejich podíl. Účetní oddělení firem si raději vytvářela rezervy a akcionářům sdělovala, že mají v Česku problém. Velké nadnárodní korporace celou věc řešily rovnou na centrální úrovni a žádaly Evropskou komisi o pomoc.

Stát nakonec ustoupil jen částečně. Ztráty pošty od roku 2015 dál platí ze svého rozpočtu. Mezitím se ukázalo, že Česká pošta by měla dostat 1,4 miliardy korun za roky 2013 a 2014, což by měly platit právě soukromé firmy. Sama pošta by ze svých komerčních činností měla k této částce také něco přispět. Nebylo ale jasné kolik. Nyní vláda ustupuje zcela a po soukromých firmách nebude chtít nic. Požadavky pošty, které se pohybují kolem půlmiliardy korun ročně, tak budou pravděpodobně dál platit daňoví poplatníci.