Automobilka Tesla Motors vykázala ve třetím čtvrtletí zisk, který výrazně překračuje odhady analytiků z Wall Street. Vydělala 21,9 milionu dolarů (v přepočtu 543 milionů korun), pomohla jí hlavně rekordní poptávka. Jde o druhý kvartál v historii Tesla Motors, kdy je firma v zisku, zatímco je veřejně obchodovanou společností.

Tržby společnosti Elona Muska se meziročně více než zdvojnásobily na 2,3 miliardy dolarů.

Automobilka ze Silicon Valley počátkem října uvedla, že v posledním čtvrtletí dodala 24 500 vozů, což představuje meziroční nárůst o 70 procent. Ještě větší cíle má ale firma v roce 2018 - tou dobou chce ročně vyrábět půl milionu aut. Tesla sází na nový masově vyráběný Model 3, který plánuje prodávat od roku 2017. Jeden vůz má stát 35 tisíc dolarů (zhruba 860 tisíc korun).

"Budeme potřebovat postavit továrnu v Evropě, abychom uspokojili dlouhodobou poptávku," napsal dokonce v dubnu Musk na svém twitterovém účtu. 

Automobilka v předchozím kvartále vykázala vyšší ztrátu, než se čekalo. V červnu pak vláda zahájila vyšetřování částečně autonomního systému řízení nazývaného autopilot po zprávě, že při nehodě na Floridě zemřel muž, který tento systém používal. Později ale společnost oznámila zlepšení systému.