Americká logistická společnost UPS si objednala 14 nových dopravních letounů Boeing 747-8 za ceníkovou cenu 5,3 miliardy dolarů (asi 131 miliard korun). Takto velký prodej může vdechnou nový život legendárnímu letadlu. Boeing totiž dříve varoval, že by výrobu čtyřmotorového letounu mohl ukončit.

Objednávka, která obsahuje i opci na nákup dalších 14 letadel, ukazuje, že UPS očekává oživení poptávky po letecké dopravě, která v posledních letech téměř nerostla.

"Nákup letadel je strategickou investicí do zvýšení kapacit po celém světě," řekl Brendan Canavan, šéf vzdušné přepravy UPS. "Letouny 747-8 nám umožní posílit naši síť na nových i současných trzích," dodal.

Létající důchodce

Objednávka navíc výrazně rozšiřuje seznam zakázek Boeingu v době, kdy se konkurenčnímu Airbusu nedaří prodávat takzvaná širokotrupá letadla. Prodeje 747-8, poslední verze čtyřmotorového letadla, které poprvé vzlétlo v roce 1969, v poslední době zpomalují. Boeing snížil jejich produkci na šest strojů ročně a v červenci varoval, že jejich výroba může skončit úplně.

Podobně velká letadla se dvěma motory mají nižší spotřebu a v přepravě pasažérů tak 747 zastínila a na trzích se nedaří ani konkurenčnímu čtyřmotorovému A380 od Airbusu. Výhodou Boeingu v nákladní přepravě je však otevírací "nos", který umožňuje převoz velkého nákladu.

Létající důchodce