Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí hrubý provozní zisk (EBITDA) o dvě procenta na 4,03 miliardy amerických dolarů (100 miliard korun). Důvodem byl opětovný propad prodeje na druhém největším trhu firmy, v Brazílii. Vyplývá to z pátečního prohlášení. AB InBev nedávno dokončil spojení s pivovarem SABMiller.

Výsledek zaostal i za odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 4,43 miliardy amerických dolarů. Čistý zisk se propadl na 557 milionů z loňských 1,38 miliardy amerických dolarů. Důvodem byly mimořádné náklady spojené s akvizicí pivovaru SABMiller.

"Většina našich trhů vykázala ve třetím čtvrtletí solidní objem, příjmy a EBITDA. Nicméně tyto výsledky negativně ovlivnilo velmi slabé čtvrtletí v Brazílii," uvedla firma v prohlášení.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Celkový objem prodeje klesl o 0,9 procenta na 121 milionů hektolitrů, z toho v Brazílii o 4,1 procenta. Příjmy se snížily o dvě procenta na 11,1 miliardy dolarů. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů příjmy stouply o 2,8 procenta, což bylo méně, než čekali analytici.

Kvůli slabému výkonu v Brazílii společnost současně zhoršila výhled na letošní rok. Firma nyní očekává růst příjmů na hektolitr na stejné úrovni, jako inflaci. Doposud počítala s růstem vyšším než inflace.

AB InBev tento měsíc dokončil převzetí pivovaru SABMiller za 79 miliard liber (2,4 bilionu korun), kterým si posílil pozici největšího pivovaru na světě. Nová společnost kontroluje zhruba 27 procent světového trhu s pivem. Spojení snížilo závislost firmy na americkém trhu a zvýšilo napojení na Afriku, která je jedním z nejrychleji rostoucích pivovarnických trhů na světě.