Před dvěma lety to byl příběh, který zaujal tisíce Čechů. Malé pražské brašnářství Romana Tlustého stálo před krachem, který odvrátilo pomocí internetu a nového investora, jímž byl Tlustého kamarád Ivan Petrův. Ten vsadil na propagaci prostřednictvím Facebooku a nový způsob prezentace a získávání zakázek nejenže brašnářství zachránil před krachem, ale přinesl tisíce zákazníků. A například i třetí místo v soutěži Křišťálová lupa za rok 2014 v kategorii Marketingová inspirace.

Skoro každý uživatel Facebooku tak musel zaznamenat reklamu, v níž mu firma Brašnářství Tlustý a spol. nabízí kožené peněženky, opasky či brašny. Jenže se ukazuje, že už řadu měsíců jde vlastně o jinou firmu - švec Roman Tlustý, na němž firma a její reklamní kampaň stála, s ní již dlouho nemá nic společného.

Překvapení návštěvníci facebookových stránek firmy se nyní dozvídají o nepříliš klidném rozchodu dvou společníků, kdy Petrův například nechal vyvézt Tlustého věci - a ten teď rozjíždí firmu podruhé. Plánuje založit i učiliště, kde chce vyučit čtyři nové ševce.

Ty věci zabíraly místo

Petrův svůj krok komentuje suše - vystěhované Tlustého věci zabíraly prostor, který byl potřeba. A Tlustý se ve firmě prý již půl roku neukázal. "Byl dva týdny dopředu vyzván, že potřebujeme vyklidit část dílny, abychom udělali místo pro nové stroje," řekl redakci Petrův s tím, že zvlášť před Vánocemi potřebuje firma každý čtvereční metr prostoru.

"Protože nereagoval a nechodil do firmy, objednali jsme na naše náklady uskladnění v jiných prostorách," dodal Petrův, podle něhož to vzal Tlustý jako útok na sebe a oznámil definitivní odchod.

Tlustý roztržku příliš nekomentuje. Na Facebooku si jen založil konkurenční stránky, kde se chlubí svými výrobky a také oznamuje, že chce v Nejdku na Karlovarsku založit ševcovské učiliště. "Na jaře se něco bude dít," slibuje na nich. A k nucenému odchodu se vyjádřil jen stručně.

"Začali v noci beze mne likvidovat moje know-how. Takové předvánoční překvapení," napsal pouze na Facebooku a posléze přidal i fotografie nakládaných strojů. A ani v telefonátu není sdílnější. "Nemůžu nic komentovat," opakuje pouze na všechny otázky.

Nemám se za co stydět

O to víc ale rozkmotření obou na facebookových stránkách komentují někteří z Tlustého spolupracovníků, kteří se jej zastávají, a Petrůva naopak ostře kritizují.

"My se nemáme za co stydět. Za nás mluví práce, za nás mluví tisíce a tisíce odbavených zakázek a my nebudeme na pana Tlustého nějak útočit, je to smutný lidský příběh," reaguje na kritiku jménem firmy Petrův.

"Nikoho jsem se nezbavil, a to, že se Roman chová poslední rok tak, jak se chová, nás všechny neskutečně mrzí. A nikdo nemá sebemenší právo se navážet do lidí, kteří dokázali zvednout z popela tuhle firmu. Radši pomozte Romanovi tím, že si od něj něco koupíte, protože on si z nám všem nepochopitelného důvodu vybral velmi těžkou cestu," dodává a odkazuje na Tlustého nové internetové stránky.

Odešel bez jména

Petrův zdůrazňuje, že majitelem Brašnářství Tlustý a spol. byl od počátku on sám.

"Založil jsem je, když pan Tlustý byl v exekucích a na protialkoholním léčení. Začal jsem dělat sám na sebe s lidmi, které jsem shromáždil," popisuje.

I když Tlustý z firmy definitivně odešel, ta si jeho jméno ponechá. Alespoň prozatím. I jméno má totiž zaregistrováno Petrův.

"To nebyla firma pana Tlustého. My se vždy i snažili komunikovat navenek, že to je společenství řemeslníků, kteří se kolem pana Tlustého shromáždili a pozvedli to řemeslo," říká Petrův s tím, že posledního půl roku Tlustý do firmy ani nedocházel.

Jedeme dál

Pravda je, že zákazníci firmy roztržku zaznamenali a ptají se, zda dodá již objednané zboží. "Samozřejmě, jedeme dál," reaguje Petrův.

"Makáme dál na tom, co jsme dělali vždycky, a je nám líto, že pan Tlustý nezvládl to, o čem sám snil. Vždyť to, kam se firma dostala, byl jeho celoživotní sen, který se začal realizovat. Ale bohužel krutá realita je, že ono to chce dřinu a dřinu a disciplínu a někomu to zrovna nemusí vyhovovat a nezvládne to," konstatuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist