Škoda Electric dodá do Žiliny a Prešova 30 nízkopodlažních trolejbusů za 435 milionů korun. Budou spolufinancované z fondů EU. Pokud budou uplatněny opce, půjde dohromady o 52 trolejbusů za více než 700 milionů korun, řekl ve středu mluvčí mateřské skupiny Škoda Transportation Michal Tobrman.

Škoda Auto má za sebou rekordní měsíc - čtěte ZDE

Kontrakt pro Žilinu je složen ze dvou částí. V první etapě dodá firma v příštím roce 12 kloubových trolejbusů Škoda 27Tr a tři "krátké", dvanáctimetrové vozy Škoda 26Tr, vše za 225 milionů korun. "Druhou částí kontraktu je opce na 12 vozidel, z toho šest kloubových a šest dvanáctimetrových," uvedl obchodní ředitel Škody Electric Petr Kasenčák.

Pro Prešov vyrobí firma 15 nových vozidel, a to deset kloubových typu 31Tr a pět trolejbusů 30Tr, všechny za více než 210 milionů korun. "Vozidla do Prešova předáme v průběhu prvního pololetí příštího roku. Součástí kontraktu je i opce na dodávku dalších deseti trolejbusů v klasickém i kloubovém provedení," uvedl ředitel.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Nové vozy budou například vybavené výkonnou klimatizací a přehledným informačním systémem. Díky takzvanému kneelingu se trolejbus v zastávce nakloní až k hraně chodníku.

Podnik s 800 zaměstnanci je největším evropským výrobcem trolejbusů, vozy už dodal do 30 zemí světa. Tržby Škody Electric se pohybují mezi pěti a šesti miliardami korun. Loni prodala přes 250 trolejbusů, předloni rekordních 298 vozů. Firma dále vyrábí několik typů bateriových elektrobusů, umí také hybridbus a vodíkový autobus. Už několik let si drží investice do vývoje a nových technologií v rozmezí 200 až 300 milionů Kč ročně. Vozy jezdí ve 13 městech ČR.