Německá prokuratura v dolnosaském Braunschweigu zahrnula do svého vyšetřování z podezření na manipulaci s finančním trhem nynějšího předsedu dozorčí rady automobilky Volkswagen Hanse Dietera Pötsche. Oznámila to v neděli sama automobilka. Pötsch byl loni, kdy propukl firemní skandál s obcházením emisních testů, finančním ředitelem Volkswagenu.

Brusel tlačí na Volkswagen, aby odškodnil evropské majitele problémových vozů. Prý bere větší ohled na Američany - čtěte ZDE

Prokuratura v Braunschweigu v červnu oznámila, že vyšetřuje, zda Volkswagen splnil povinnost informovat investory o negativních finančních dopadech skandálu s emisemi před loňským 22. zářím, kdy se automobilka k manipulacím s emisemi přiznala. Ve vyšetřování se dosud zaměřila na tehdejšího výkonného šéfa společnosti Martina Winterkorna a na šéfa vlajkové značky VW Herberta Diesse. Uvedla přitom, že vyšetřování se může rozšířit nebo zúžit.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Volkswagen loni v září po odhalení v USA přiznal, že do aut s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Po celém světě se aféra týká asi 11 milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české dceřiné automobilky Škoda Auto. Skandál vedl k odchodu Winterkorna a dalším změnám ve vedení a podkopal hospodaření největšího evropského výrobce automobilů.

Volkswagen v neděli vyjádřil přesvědčení, že jeho manažeři nic nezanedbali. "Na základě důkladného prověření interními i externími právními experty společnost potvrzuje své přesvědčení, že management VW splnil své povinnosti k informování kapitálového trhu," uvedla firma podle agentury Reuters. Dodala, že bude státní zastupitelství v jeho vyšetřování plně podporovat.