Mobilnímu operátorovi T-Mobile klesly za tři čtvrtletí tržby meziročně zhruba o tři procenta na 19,4 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA stoupl o čtyři procenta na 8,3 miliardy korun. Výnosy z mobilních služeb se poprvé po osmi letech zvýšily, a to o procento na 13,7 miliardy korun. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celkový počet mobilních zákazníků se zvýšil o 0,4 procenta na šest milionů. Z toho množství tarifních zákazníků vzrostlo o 2,5 procenta na 3,6 milionu. Průměrný měsíční výnos na zákazníka se zvýšil o korunu na 254 korun.

Zákazníci v průměru protelefonovali 156 minut, tedy o 0,6 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Objem přenesených dat se zvýšil o 95 procent na 22 831 terabytů.

"Prvních devět měsíců tohoto roku přineslo nárůst nejen v mobilním segmentu, ale také v oblasti pevných služeb. Navíc jsme dosáhli dvouciferného růstu i v oblasti informačních technologií. Naši zákazníci také velmi příznivě reagovali na nabídku T-Mobile TV, již jsme spustili v květnu tohoto roku," uvedl generální ředitel Milan Vašina.

Dařilo se celé skupině

Mateřská skupina T-Mobilu Deutsche Telekom zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby i provozní zisk, vedla si tak lépe, než čekali analytici. Firma ve čtvrtek uvedla, že v Německu obnovila růst tržeb z poskytování služeb mobilní komunikace a že v růstu pokračují i její aktivity v americké divizi T-Mobile US.

Hrubý provozní zisk (EBITDA) se ve čtvrtletí zvýšil o 7,2 procenta na 5,54 miliardy eur (149,7 miliardy korun), zatímco tržby skupiny vzrostly o 5,9 procenta na 18,1 miliardy eur (489,1 miliardy korun). Analytici v anketě agentury Reuters u zisku v průměru očekávali 5,49 miliardy eur.

Deutsche Telekom potvrdil i výhled na letošní rok, který počítá s růstem hrubého provozního zisku zhruba na 21 miliard eur.

T-Mobile US pokračoval ve zvyšování počtu nových zákazníků, ve třetím čtvrtletí jich přibylo asi 969 000 proti 890 000 ve druhém čtvrtletí. Čistý zisk T-Mobile US vzrostl na 366 milionů dolarů (devět miliard korun) ve srovnání se ziskem 138 milionů dolaru před rokem. T-Mobile US, v němž Deutsche Telekom vlastní 65 procent akcií, už je téměř tak velký jako německá součást Deutsche Telekom.

Deutsche Telekom je podle objemu tržeb největší telekomunikační skupinou v Evropě. Součástí firmy je i T-Mobile Czech Republic, který je podle počtu zákazníků největším mobilním operátorem v České republice.