Budoucím majitelem největšího českého pivovaru a dalších čtyř pivovarů v Maďarsku, Rumunsku, Polsku a na Slovensku bude s největší pravděpodobností někdo z následující pětice zájemců: japonský pivovar Asahi, čínská pivovarnická skupina China Resources, konsorcium fondů Bain Capital a Advent International, konsorcium Jacobs Holding, PSP Investments a R2G nebo PPF Petra Kellnera. Vyplývá to ze zdrojů HN a agentury Reuters.

Jmenované firmy by měly být na finálním seznamu, z něhož bude vybírat AB InBev, který po fúzi se SABMiller středoevropské pivovary získal, ale na příkaz Evropské komise se jich musí zbavit.

Cena za balík pivovarů by mohla dosáhnout až sedmi miliard dolarů (175 miliard korun).

Podle zdrojů blízkých výběrovému řízení, které nyní přechází do druhé fáze a pětice subjektů v něm bude vyzvána k podání závazných nabídek, je největším favoritem japonský pivovar Asahi.

Ten už dříve ovládl pivovary SABMiller ve Velké Británii, v Nizozemí a v Itálii, kterých se nově vzniklý společný podnik dvou největších hráčů na světovém pivním trhu musel zbavit také proto, aby nenarušoval hospodářskou soutěž kvůli dominantnímu postavení na jednotlivých trzích.

AB InBev měl původně obdržet předběžnou nabídku ještě od konsorcia fondů KKR a Mid Europa Partners. S nimi už se ovšem zřejmě dál nepočítá.

Podle informací HN je pak vážným kandidátem na zisk Prazdroje a spol. i PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se pro financování případné akvizice spojila s pátým mužem žebříčku tuzemských boháčů, uhlobaronem Pavlem Tykačem.

Další česká stopa je pak společnost R2G někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti Oldřicha Šlemra a dalších tuzemských investorů. Ta je v tendru ve společné nabídce švýcarského fondu Jacobs Holding a kanadského penzijního fondu PSP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru