Vedení společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), která je od srpna v úpadku, odchází. Na post předsedy představenstva rezignoval majitel vítkovické skupiny Jan Světlík. Z pozice generálního ředitele pak odchází Jiří Skuhra. Své funkce ve vedení celého holdingu si nechávají.

"Chtěli tak vyjít vstříc připravované reorganizaci společnosti," řekl HN zdroj zevnitř firmy, který nechtěl být jmenován. Skuhra nechtěl situaci komentovat.

"U pana Skuhry se jedná o dlouho připravovaný a s bankami konzultovaný krok. Dokončil některé projekty a do reorganizace povede firmu někdo jiný. A odchod pana Světlíka i dalších dvou minoritních akcionářů z představenstva také navazuje na náš plán, ve kterém budou nadále působit v dozorčích radách firem. Souběžně to probíhá u mateřské firmy Vítkovice, a.s. a VPE a Vítkovice Heavy Machinery," říká mluvčí firmy Eva Kijonková.

Na konci listopadu proběhne první schůze věřitelů Vítkovice Power Engineering. A jedním z požadavků insolvenčního správce Davida Vandrovce byla i změna vedení a nasazení krizového managementu.

Ostravský krajský soud poslal Vítkovice Power Engineering (VPE) do úpadku koncem srpna. Firma dluží přes dvě miliardy korun. Z toho zhruba 500 milionů korun jsou dluhy po splatnosti. Soud jmenoval insolvenčním správcem Davida Vandrovce. Insolvenční návrh podala brněnská společnost Wetag, později i představenstvo samotné krachující firmy.

VPE loni prodělala 454 milionů korun. Nejhůře dopadl problematický projekt výstavby elektrárny Adularya v Turecku, za 14 miliard korun, jejíž první blok s dvouletým zpožděním Češi dostavěli letos na jaře. Druhý blok není zdaleka dostavěný a ani první nejede naplno kvůli problémům se špatně nastaveným kotlem. Výstavbu zkomplikoval také zásah turecké vlády proti údajným pučistům.

Změny ve Vítkovicích, a.s.

Změny se udály také ve společnosti Vítkovice, a.s., tam se v úterý stal předsedou představenstva Libor Witassek, který je od července generálním ředitelem společnosti.

"Dozorčí rada Vítkovic současně poslala do představenstva dva členy Witasskova týmu. Všichni akcionáři, tedy Jan Světlík, Milan Juřík a Jaromír Šiler, z představenstva přechází do dozorčí rady, která je nejvyšším orgánem společnosti. Skupina Vítkovice Machinery Group tak i pro společnost Vítkovice, a.s., přijala stejný německý model, jako funguje od prosince 2015 u společnosti Vítkovice Holding, kde je Jan Světlík nejen hlavním akcionářem (s 90 procenty akcií), ale také předsedou dozorčí rady," uvedla společnost v tiskové zprávě.

"V těchto změnách budeme pokračovat také v dcerách společnosti Vítkovice tak, aby dozorčí rady byly postupně všude obsazeny akcionáři a představenstva výkonnými manažery," komentoval Jan Světlík.

Novými tvářemi v představenstvu společnosti Vítkovice, a.s., pod vedením Libora Witasska jsou Rodan Broskevič – ředitel pro strategii Vítkovic, Igor Vlček – nový finanční ředitel Vítkovic a Martin Žák – šéf společnosti Vítkovice Doprava. Pátým členem představenstva je Jerzy Koscielniak – generální ředitel společnosti Vítkovice Cylinders, který ve statutárním orgánu zasedal i dosud.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru