Americká společnost GE oznámila, že prodala zbylý, přibližně 18procentní podíl v Moneta Money Bank. Pro obchodování na burze je tak nyní k dispozici 100 procent emise akcií banky.

V rámci transakce GE odprodala 92,2 milionu akcií při ceně 81 korun za kus. Prodej jí tak vynesl zhruba 7,5 miliardy korun. Včerejší zavírací cena přitom byla 85,05 koruny. Akcie na pražské burze zareagovaly po otevření poklesem zhruba o tři procenta.

Na pražskou burzu vstoupily akcie Monety letos v květnu. Upsáno bylo 51 procent akcií při ceně 68 korun za kus. Šlo o největší veřejný úpis akcií na pražském parketu od roku 2008. Později kvůli velkému zájmu investorů Američané objem prodaných akcií navýšili na 58 procent.

K dalšímu prodeji došlo na konci září, kdy GE prodala 125 milionů kusů, kurz byl 75 korun za akcii. V září stejně jako nyní GE prodávala balík akcií s diskontem oproti aktuálnímu kurzu na pražské burze. Celkem GE prodala 511 milionů kusů akcií a přišla si na 36,8 miliardy korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Díky postupnému prodeji podílů tak emitent získával vždy optimální cenu, a krásně tak dorovnával počáteční nižší pricing v rámci IPO. Výsledkem je spokojený emitent, který dosáhl při prodeji dobré valuace celého podílu, spokojeni mohou být i investoři, kteří mají na trhu likvidní emisi, a tím je spokojena i burza, respektive celý trh," okomentoval prodej akcií Jiří Kovařík, šéf komunikace pražské burzy.

Připomněl také zařazení emise Monety do mezinárodního akciového indexu MSCI, ke kterému došlo tento týden. Tím se zvýšila atraktivita titulu mezi institucionálními investory, například investičními fondy, které vývoj indexu kopírují. Nové složení indexu bude účinné od začátku prosince.