Ropa má v budoucnu do České republiky téct nově také ropovodem Adria z Chorvatska. Zástupci společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol, v úterý podepsali v Praze rámcovou smlouvu se společností Jadranski Naftovod, která umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu. Sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Smlouva s chorvatskou stranou byla uzavřena na tři roky. Kdy začne ropa do Česka téct, firma neuvedla.

Ropovod Adria vede z ropného terminálu Omišalj na chorvatském ostrově Krk přes Chorvatsko a následně severní větví do Maďarska a na Slovensko, kde se v Šahách napojuje do ropovodu Družba. Duda v úterý uvedl, že Unipetrol nyní vyjednává i podmínky pro přepravu ropy pro ČR po maďarském úseku ropovodu. Firma podle něj věří, že se s Maďary dohodne během příštího roku. Východní část ropovodu Adria zásobuje Bosnu a Hercegovinu a Srbsko.

Nyní proudí nakoupená ropa do Česka buď ropovodem Družba z Ruské federace, nebo z italského Terstu ropovodem TAL do německého Vohburgu a odtud ropovodem IKL do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski v úterý uvedl, že ropovod Adria by mohl být v budoucnu využit jako alternativa k těmto přepravním cestám.

Podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu (ČAPPO) je podepsaná smlouva velmi užitečná pro další posílení bezpečnosti dodávek ropy i z hlediska toho, že Česko není přímořským státem s ropným terminálem. "Ropa není zatím nahraditelná, zejména z pohledu petrochemického zpracování do řady nenahraditelných plastických hmot, agrochemikálií a dalších chemických látek," uvedl Loula.

Unipetrol v České republice provozuje dvě rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Jejich celková výrobní kapacita dosahuje 8,7 milionu tun ropy za rok. Prostřednictvím ropovodu Družba je dopravována ropa do rafinérie v Litvínově, ropovodem IKL je zásobována rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Ropovodem Adria půjde podle Unipetrolu zásobovat obě rafinerie.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Čistý zisk společnosti ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 1,39 miliardy korun na 722 milionů korun. Tržby se snížily o 22 procent na 23,11 miliardy korun.

Společnost Jadranski Naftovod se zabývá nepřetržitou dopravou ropy pro rafinerie v Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Maďarsku. Zároveň skladuje ropu a ropné produkty pro významné světové ropné společnosti.