České aerolinie mají po všech miliardových záchranných injekcích, prodejích majetku a doplnění kapitálu novými akcionáři hodnotu kolem 300 milionů. Plyne to ze sumy, kterou Český Aeroholding získal za říjnový prodej necelých 20 procent akcií Českých aerolinií (ČSA) státnímu podniku Prisko. Aeroholding inkasoval zhruba 60 milionů korun. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli uvedl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř.

Ten také řekl, že Aeroholding letos vyplatí dividendu okolo jedné a čtvrt miliardy korun. Dividendu firma poprvé vyplácela loni, kdy státu jako svému jedinému vlastníkovi odvedla 306 milionů korun. Letos bude dividendu podle Řehoře tvořit jednorázová položka 1,2 miliardy korun za prodej šesti letadel ve vlastnictví holdingu a dále pětina ročního zisku, kterou podnik plánuje pravidelně vyplácet i v dalších letech.

Po prodeji zbývajících akcií ČSA pod Český Aeroholding spadá hlavně Letiště Praha a dále technická údržba letadel Czech Airlines Technics a odbavení Czech Airlines Handling. V příštím roce by se měl Český Aeroholding jako právní subjekt sloučit s Letištěm Praha a de facto zaniknout, čeká na převod některých pozemků.

Letištěm Václava Havla v Praze projde podle odhadu Aeroholdingu rekordních 12,9 milionu cestujících proti loňským 11 milionům. Do roku 2035 by se měl počet cestujících přibližně zdvojnásobit.

Do roku 2035 plánuje Letiště Praha investovat 15 miliard korun, v roce 2019 by mělo rozhodovat o vybudování nové vzletové a přistávací dráhy.