Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu zvýšila těžbu na nový rekord, v průměru členské země těžily 34,19 milionu barelů denně ve srovnání s říjnovým objemem 33,82 milionu barelů ropy. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.

Zástupci OPEC se na konci listopadu dohodli, že kartel od ledna sníží těžbu na 32,5 milionu barelů denně. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008.

Těžba se v listopadu zvyšovala zejména v důsledku rekordního vývozu z Iráku, ale také z Angoly, Nigérie, Libye a Íránu. Naopak v Saúdské Arábii, která je největším těžařem v rámci kartelu, se těžba snížila.

Dohoda o omezení těžby má podpořit ceny ropy. Ty začaly prudce klesat v polovině roku 2014, kdy se barel prodával za více než 100 dolarů. Na začátku letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou cena poprvé za 12 let sestoupila pod 30 dolarů za barel. V současnosti se cena severomořské ropy Brent pohybuje kolem 55 dolarů za barel.