Projekt samořiditelných vozů Googlu ze skupiny Alphabet dostal jméno Waymo a stane se samostatnou firmou uvnitř skupiny. Doteď bylo Waymo součástí Google X, společnosti, která se v rámci Alphabetu zaměřuje na výzkumné projekty. Informaci zveřejnila sama firma, která tak ukázala zájem konečně zpeněžit svůj nákladný výzkum.

Oznámení je významným krokem pro sedm let trvající program, který byl pionýrem samořídicí technologie, ale dnes musí čelit silné konkurenci společností Uber či Apple, ale také tradičních automobilek.

"Ukazujeme tak dospělost technologie," řekl vedoucí projektu John Krafcik. "Pro samořídicí technologii vidíme využití v celé řadě odvětví," popsal. Zmínil například sdílené jízdy, logistiku a nevyloučil ani možnost licencování technologie automobilkám.

Partnerství Google již v květnu uzavřel s automobilkou Fiat Chrysler. Společně firmy pracují na zabudování samořídicího systému do vozů automobilky. Tato aliance, která však není exkluzivní a umožňuje Googlu spolupráci i s jinými firmami, ušetřila Fiatu náklady na vývoj vlastního řídicího systému. Google z partnerství čerpá hlavně zkušenosti, jak technologii upravit pro využití při sériové výrobě vozů.

Google se zaměřuje na vývoj plně autonomního vozidla, které nebude potřebovat žádný zásah řidiče. Naproti tomu některé automobilky vyvíjejí pouze částečně autonomní vozy, které budou potřebovat dohled řidiče. Samořízené vozy Googlu již v rámci testování najely dva miliony mil a jejich zkoušky se nyní zaměřily na zvládání složitějších dopravních situací.

Google svůj program postupně zvětšuje. Tým inženýrů se rozrůstal a počet testovacích center se již zvýšil na čtyři. Firma zároveň plánuje zdvojnásobit flotilu testovacích vozů - díky partnerství s Fiatem přibude stovka nových automobilů.