Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s bankovním sektorem, který těží ze zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Dolar se vyšplhal na 14leté maximum vůči euru i vůči koši předních světových měn.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,30 procenta a obchodování uzavřel na 19 852,24 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,39 procenta na 2262,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq stoupl o 0,50 procenta na 5456,85 bodu.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Signalizovala rovněž rychlejší tempo zvyšování úroků v příštím roce. Podle šéfky Fedu Janet Yellenové středeční rozhodnutí demonstruje důvěru centrální banky v ekonomiku Spojených států.

"Investoři přijímají tvrzení Yellenové, že zvýšení sazeb je vyjádřením důvěry v ekonomiku," uvedl analytik Dave Donabedian ze společnosti Atlantic Trust. "Ekonomika roste, trh práce je silný a normalizace měnové politiky může pokračovat," dodal.

Vzhůru ve čtvrtek zamířily například akcie bankovních společností JPMorgan, Wells Fargo a Bank of America. Nárůst úrokových sazeb by bankám mohl pomoci k dosažení vyšších zisků z poskytovaných půjček.

Akcie internetové společnosti Yahoo však výrazně oslabovaly, protože firma oznámila, že hackeři v roce 2013 ukradli údaje z účtů více než miliardy lidí používajících její služby. Zpráva vyvolala obavy, že telekomunikační operátor Verizon by mohl chtít odstoupit od dohody o koupi internetových aktivit Yahoo.

Na devizovém trhu se dnes euro vůči dolaru poprvé od ledna 2003 propadlo pod hranici 1,04 dolaru. Později však část ztrát smazalo a v závěru obchodování v New Yorku se prodávalo za zhruba 1,0410 dolaru. Oproti středě tak jednotná evropská měna nicméně stále ztrácela více než procento.

Společnost Barclays nyní předpovídá, že euro do třetího čtvrtletí příštího roku sestoupí na paritu s dolarem. Podle analytiků JP Morgan Asset Management by se to mohlo stát dokonce už v prvním čtvrtletí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru