Další banky zdražují úrokové sazby hypotečních úvěrů. Sberbank navýšila sazby pro fixace na sedm a deset let o 0,2 procentního bodu, u kratších fixací zdražila jen u úvěrů nad 85 procent hodnoty nemovitosti. UniCredit Bank zvýšila od prosince sazby u tříleté fixace o 0,4 bodu, u desetileté pak o 0,7 bodu. 

Všechny velké banky zvyšují sazby hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku přitom letos v říjnu klesla na nové minimum 1,80 procenta.

Česká spořitelna zvýší od 1. ledna 2017 úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací. Komerční banka zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů už v listopadu o zhruba 0,5 procentního bodu. Hypoteční banka přistoupila s účinností od 1. prosince ke zvýšení úrokových sazeb u sedmi- a desetiletých fixací o 0,3 procentního bodu. Raiffeisenbank od prosince hypotéky zdražila u pětiletých fixací o 0,1 procentního bodu, u sedmiletých o 0,2 bodu a u delší fixace o 0,3 bodu.

Další banky se k tomuto kroku chystají. "Úrokové sazby hypoték jsme neměnili, nicméně od začátku příštího roku může dojit k mírnému zvýšení sazeb v souvislosti s rostoucími cenami zdrojů," uvedla mluvčí Monety Money Bank Lucie Leixnerová.

Od prosince spotřebitelé mohou například splatit část dluhů z úvěrů vesměs kdykoliv bez sankcí, omezily se i sankce za pozdní splátky. Zákon také zvýšil odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru