Americký federální soudce v úterý schválil dohodu mezi německou automobilkou Volkswagen, americkou vládou a majiteli vozů o řešení zbylých 80 000 automobilů s motory upravenými softwarem umožňujícím manipulovat s emisními testy. V rámci urovnání dostanou majitelé vozů "významnou náhradu" a Volkswagen bude muset tyto vozy odkoupit, nebo opravit, řekl soudce sanfranciského soudu Charles Breyer. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) odhadla, že Volkswagen v rámci této dohody celkem zaplatí asi miliardu dolarů (26 miliard korun).

Dohoda se týká vozů VW, Audi a Porsche s třílitrovými naftovými motory. Ministerstvo spravedlnosti USA uvedlo, že Volkswagen vydá v rámci urovnání 225 milionů dolarů (5,8 miliardy korun). Breyer dodal, že zbývá vyřešit některé podrobnosti dohody, a stanovil další slyšení na čtvrtek.

Soudce Breyer nesdělil, jak vysoké náhrady dostanou majitelé třílitrových vozů. Odkázal na nutnost vyřešit zbývající nerozhodnuté problémy a stanovil další slyšení na čtvrtek.

Soudce Breyer již v listopadu schválil dohodu o 475 000 vozech s dvoulitrovými naftovými motory v hodnotě 14,7 miliardy dolarů. Z toho přes deset miliard Volkswagen vynaloží na odkup vozů a náhrady majitelům, zbytek tvoří pokuty a odvody peněz do různých vládních fondů.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovými motory instaloval software, který při testování emisí umožňuje skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Po celém světě se skandál týká zhruba 11 milionů naftových automobilů.

Soud v úterý rovněž oznámil, že rámcovou dohodu o urovnání civilní žaloby uzavřel i německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch. Američtí právníci majitelů vozů firmu obvinili, že se vědomě a aktivně podílela na obcházení emisních norem v automobilech skupiny Volkswagen. Podle agentury Reuters by firma měla v rámci dohody zaplatit přes 300 milionů dolarů.