Společnost P3 Logistic Parks, která je jedním z předních evropských vlastníků, developerů a správců logistických center, má nového vlastníka. Stal se jím singapurský státní investiční fond GIC, který firmu koupil od TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge. Transakce, jejíž hodnota činí 2,4 miliardy eur, tedy téměř 65 miliard korun, byla oznámena v listopadu 2016. Musely ji však ještě schválit evropské regulační úřady. Ty daly nyní firmám povolení, že mohou obchod dokončit. Jedná se o jednu z vůbec největších transakcí na evropském realitním trhu z loňského roku.

"V posledních letech jsme výrazně expandovali na našich klíčových trzích a stali se jedním z největších evropských plně integrovaných investorů a developerů logistických center. Jsme nadšeni, že jsme se stali partnerem jednoho z největších státních fondů na světě, a těšíme se, že budeme pokračovat v naší růstové strategii," okomentoval akvizici ředitel společnosti P3 Ian Worboys.

Dodává, že společnosti P3 se nejen podařilo získat nového vlastníka, ale také refinancovat své úvěry ve výši 1,4 miliardy eur. Díky tomu je podle svého šéfa připravena na rychlejší růst. V dohledné době plánuje výstavbu nových hal o celkové ploše až 1,4 milionu metrů čtverečních na stávajících pozemcích. Chystá také další akvizice nových pozemků a budov. Firma se nebrání ani expanzi do dalších evropských zemí.

"GIC nás podporuje v našem směřování. P3 tedy bude i nadále specialistou na logistická centra se silným zaměřením na služby zákazníkům,"dodal Worboys. P3, která je řízena z centrály v Praze, v současné době působí v celkem devíti evropských zemích včetně Česka. Celkem vlastní přes 60 průmyslových parků a 163 průmyslových nemovitostí o rozloze přibližně 3,3 milionu metrů čtverečních.

V Česku patří P3 mezi největší vlastníky a developery skladů a výrobních hal. Společnost v tuzemsku vlastní a spravuje celkem 75 průmyslových nemovitostí ve 14 parcích. Jedná se o více než milion metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V rámci parků P3 navíc disponuje pozemky, na kterých je možná výstavba nových logistických center a průmyslových budov. Díky ní může pronajímatelné plochy rozšířit o dalších zhruba 185 tisíc metrů čtverečních. Největší skladový areál P3 v Česku se nachází v Horních Počernicích v Praze-východ.

Dosavadním majitelem P3 byly společnosti TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge, které firmu zařadily do svého portfolia v roce 2013. Od té doby se podařilo velikost společnosti P3 zdvojnásobit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru