Bývalému šéfovi německého automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s koncem loňského roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z čela podniku odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur (32,4 milionu korun). Informovala o tom ve středu agentura DPA. Deník Bild napsal, že Winterkorn ze svého důchodového zabezpečení u Volkswagenu dostává měsíčně 93 tisíc eur (2,5 milionu korun).

Jako první o tom informoval německý list Bild a jeho zprávu převzala další německá média. Podle nich jde o vůbec nejvyšší podnikový důchod v německé firemní historii. Bývalý šéf největší evropské automobilky má podle nich ještě doživotní nárok na služební vůz s řidičem. 

Wolfsburská centrála koncernu se odmítla ke zprávě listu Bild vyjádřit a nereagovala ani na zaslané otázky. "Ve Volkswagenu i dalších německých koncernech platí, že jejich vedení se k podmínkám manažerských kontraktů zásadně nevyjadřuje," poznamenává list Die Welt. 

Platy a prémie za miliony eur

Volkswagen v září 2015 přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Winterkorn krátce poté odstoupil z funkce generálního ředitele podniku, ve které ho nahradil Matthias Müller. Ten dříve řídil výrobce luxusních vozů Porsche, který je součástí koncernu Volkswagen.

Německá prokuratura loni v červnu začala Winterkorna vyšetřovat kvůli podezření z manipulace s finančním trhem. Podle červnové zprávy úřadu se vyšetřování odvíjí od "dostatečných dokladů", že Volkswagen nesplnil povinnost informovat investory o případných negativních finančních dopadech emisního skandálu před loňským 22. zářím, kdy se automobilka k manipulaci s měřením emisí přiznala.

I když Martin Winterkorn složil nejvyšší funkci ve druhé polovině září 2015, jeho manažerský kontrakt vypršel až koncem roku 2016. Náležel mu základní plat 1,6 milionu eur ročně.  Bývalý šéf VW po skončení manažerského kontraktu navíc obdržel zvláštní prémii 1,7 milionu eur, což odpovídá 30 procentům jeho bonusů, které inkasoval za rok 2015. 

Martin Winterkorn za svoji práci v „průšvihovém roce 2015“, kdy se skandál provalil, celkem dostal 7,3 milionu eur, vyplývá z příslušné výroční zprávy Volkswagenu. Ale nejlépe placeným členem představenstsva v onom roce byl Andreas Renschler, odpovědný za divizi užitkových aut. Přišel si na 15 milionů eur, z toho připadalo na "nástupní prémii" 11,5 milionu eur. Jakási odměna za to, že se nechal přetáhnout od Daimleru. 

Peníze na uvítanou obdržel také člen představenstva Herbert Diess. Za to, že se rozloučil s BMW a vzal si od 1. července 2015 ve VW na starost hlavní koncernovou značku, dostal přes pět milionů eur. Celkem si v roce 2015 přišel na 6,8 milionu eur, shrnuje server Spiegel Online.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist