Výrobce elektromobilů Tesla Motors zahájil sériovou výrobu lithium-iontových bateriových článků ve své dlouho připravované "gigatovárně" v americké Nevadě. Automobilka to oznámila ve středu. Tesla si od své nové továrny slibuje snížení ceny baterií až o 30 procent.

Tesla Model X v recenzi

Hospodářské noviny otestovaly SUV Tesly Model X. Elektromobil se ukázal jako splněný sen, ale cena vozu je pro většinu zájemců jednoduše nedosažitelná. Více se dočtete ZDE.

Tesla Model X

Bateriové články, které Tesla vyvinula se svým dlouholetým partnerem, japonským Panasonicem, bude automobilka nejdříve využívat ve svých zařízeních pro ukládání elektrické energie Powerwall 2 a Powerpack 2.

Baterie poté zamíří i do připravovaných vozů Model 3 pro masový trh, pro které začne továrna vyrábět v druhém čtvrtletí letošního roku.

Jméno gigatovárna vychází z plánované roční produkce baterií s celkovou kapacitou 35 gigawatthodin. Na tuto úroveň výroby se má podle prohlášení Tesly továrna dostat v roce 2018. Až továrna poběží naplno, měla by zaměstnat 6500 pracovníků a pomoci vytvořit dalších 20 až 30 tisíc pracovních míst v regionu.

V současnosti otevřela jen první část továrny. Tesla bude postupně dostavovat další segmenty budovy.