Americkým bankám Bank of America a JPMorgan k vyššímu zisku pomohlo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Čistý zisk amerického finančního ústavu Bank of America za čtvrté čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 47 procent na 4,34 miliardy dolarů (110 miliard korun). K jeho vzestupu přispěla zvýšená obchodní aktivita na finančních trzích po vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách spolu s výrazným poklesem nákladů, sdělila v pátek druhá největší americká banka podle hodnoty aktiv.

Zisk na akcii vystoupil na 40 centů z 27 centů v předcházejícím roce. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali zisk 38 centů na akcii.

Celkové příjmy banky se zvýšily o 11 procent. Vzhůru je táhly příjmy z obchodování na trzích akcií a dluhopisů po listopadových volbách. Mimoúrokové náklady naopak klesly o 6,1 procenta.

Další americká banka - JPMorgan Chase & Co - zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 23,8 procenta na 6,73 miliardy dolarů (170,6 miliardy korun). Banka je největším finančním ústavem v USA podle objemu aktiv.

Zisk na akcii se zvýšil na 1,71 dolaru z předchozích 1,32 dolaru v předcházejícím roce. Bez započtení mimořádných položek zisk na akcii činil 1,58 dolaru. To je lepší výsledek, než čekali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadli na 1,44 dolaru za akcii.

Celkové čisté výnosy činily 24,3 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 2,5 procenta a rovněž lepší výsledek, než se čekalo. Analytici je v průměru odhadovali na 23,95 miliardy dolarů.

Výnosy z obchodování s cennými papíry s pevným výnosem se zvýšily o 31 procent, zatímco výnosy z obchodů s akciemi vzrostly o 8,1 procenta na 1,15 miliardy dolarů.

Zisk Wells Fargo popáté za sebou klesl

Čistý zisk americké banky Wells Fargo ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o 6,4 procenta na 4,87 miliardy dolarů (124 miliard Kč). Jde o pátý pokles čtvrtletního zisku za sebou, vyplývá z dnešního sdělení banky. Wells Fargo, která je v USA třetí největší bankou a největším poskytovatelem hypoték, se teď vzpamatovává ze skandálu kolem falešných účtů.

Skandál vypukl loni na podzim, kdy se ukázalo, že zaměstnanci banky postupně vytvořili bez vědomí zákazníků asi dva miliony účtů, aby splnili prodejní cíle. Wells Fargo se od té doby potýká s žalobami a zaznamenala i značný propad v počtu nově otevřených účtů.

Hospodářské výsledky Wells Fargo přitom ostře kontrastují s čísly, která v pátek zveřejnily dvě největší americké banky JPMorgan a Bank of America. 

Wells Fargo se loni v říjnu dohodla, že zaplatí 185 milionů dolarů za urovnání obvinění, podle kterého její zaměstnanci založili bez vědomí zákazníků asi dva miliony falešných účtů, například úvěrových či spořicích. V důsledku skandálu v říjnu rezignoval generální ředitel banky John Stumpf.

Celkové výnosy se příliš nezměnily a činily 21,58 miliardy dolarů (548,9 miliardy korun). Výnosy z hypotečního bankovnictví se ale meziročně propadly o 14,6 procenta.

Akcie amerických bank od zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA výrazně zpevnily, což se týká i banky Wells Fargo.