Česko si musí umět ochránit svůj stavební trh. "Turecká firma tady nebude tři roky stavět dálnici, když jí bude hrozit ztráta," říká Tomáš Koranda, člen představenstva stavební firmy Hochtief. Varuje, že zahraniční firmy, které v Česku nepůsobí, budou raději riskovat sankce, které jsou nižší než ztráty. "To si české firmy dovolit nemohou a dokončí stavbu, i když je třeba nakonec ztrátová," řekl HN Koranda.

Co považujete za hlavní problém českého stavebnictví?

Trochu mě znervózňuje, že se na českém trhu objevují zahraniční firmy, které tady nikdy nepodnikaly. Je tu řada italských firem, jsou tu konsorcia, kde jsou turecké, řecké nebo slovinské firmy. Dokonce z Kazachstánu. Tyhle firmy zastupují jen právní kanceláře. Přitom se účastní tendrů o velké dopravní stavby v řádu 60 miliard korun. Může to dále ohrozit celkovou kondici českého stavebnictví, které už má dost problémů kvůli složité stavební legislativě a pokračující cenové válce.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se