Francouzi přišli se zajímavým nápadem, jak využít plochu silnic k získávání čisté energie. Stavějí silnice, které dokáží přenášet energii ze slunce do elektráren. Firma Colas, dceřiná společnost francouzské stavební firmy Bouygues, vytvořila robustní solární panely, které jsou schopné odolat hmotnosti nákladního vozu s návěsem a které se zabudují do povrchu vozovky.

Po téměř pěti letech výzkumu a laboratorních testů firma nyní staví venkovní testovací silnici. Na počátku roku 2018 plánuje technologii uvést na trh. "Chtěli jsme najít silnicím druhý život," řekl Philippe Harelle, projektový manažer firmy Colas. "Solární farmy využívají půdu, která by jinak mohla sloužit pro zemědělské účely, a přitom máme k dispozici silnice."

Protože ceny solárních panelů klesají, výrobci tyto panely stále častěji začleňují do každodenních materiálů. Před nedávnem překvapila automobilka Tesla Motors investory představením nové střechy, která funguje jako solární panely. Další společnosti začleňují fotovoltaické články do fasád budov. Zmíněný projekt francouzské firmy nazývaný Wattway se tak připojuje ke skupině podobných projektů firem typu švédské Scanie či americké Solar Roadways, které se snaží integrovat panely do chodníku. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se