Pokrytí Česka rychlými mobilními sítěmi LTE se loni zvýšilo na 98 procent populace, což je o čtyři procentní body více než v roce 2015. Na pondělní konferenci Digitální Česko to uvedl člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.

I přes vysoké pokrytí má podle Malého Česko třetí nejnižší spotřebu dat v EU. Nižší spotřebu má pouze Řecko a Belgie. Důvodem jsou vysoké ceny a omezení prostřednictvím datových limitů u operátorů. S tím ale poskytovatelé mobilních služeb nesouhlasí. "Zhruba 80 procent našich zákazníků měsíční objem dat v tarifu vůbec nevyčerpá. Náš průměrný zákazník měsíčně spotřebuje zhruba 1 GB mobilních dat," řekla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. 

Běžný limit u neomezeného tarifu všech tří operátorů je 1,5 GB měsíčně.

"České domácnosti platí čtvrtou nejvyšší částku v Evropě. Není normální škrtit zákazníky, ale nabízet neomezená data," podotkl Malý s tím, že konkurenční boj, který by ceny snížil, se odehrává pouze na trhu firemních klientů. Ti podle něj proti domácnostem mohou ušetřit až 90 procent ceny.

Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy.

Na vysoké ceny tarifů v tuzemsku už loni upozornila studie Digital Fuel Monitor finské společnosti Rewheel. Celoevropské srovnání ukázalo, že nabídka českých operátorů patří k těm nejhorším vůbec. Z českých operátorů tehdy nejlépe dopadl Vodafone. Přesto i s výhodnější cenou u Vodafone stojí 1 GB dat 40x více než u polského operátora Play. Žádný z českých operátorů navíc nenabízí neomezený datový balíček.

O "specifičnosti" českého trhu se rozhořela ostrá diskuse už v minulém roce. Ondřej Holka ze společnosti KPMG ve svém komentáři na webu HN vysvětloval, proč Češi musí platit více. Napadal především metodiku zmíněné studie. Mimo jiné došel ve svém textu k závěru, že za vyšší ceny tarifů může i kopcovitý ráz české krajiny. Jeho argumenty tvrdě odmítl předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák. "V Česku nejsou nízké datové limity proto, že máme kopce a neumíme anglicky. Prostě ne," napsal tehdy jako odpověď ve svém komentáři.