Britská libra v pondělním obchodování v Asii zažila bleskový výprodej, takzvaný flash crash, a propadla se na nejnižší hodnoty od října. Reagovala tak na spekulace médií, podle nichž britská premiérka Theresa Mayová v úterním projevu signalizuje takzvaný tvrdý brexit, tedy ústup Británie od jednotného evropského trhu. Naopak japonský jen v pondělí na trhu roste díky nechuti investorů riskovat.

Libra během dne klesla až o 1,5 procenta vůči dolaru a o 2,5 procenta k jenu. Zprávy z Británie posunuly pozornost trhu od dolaru, který se dostal do tlaku v posledních dnech kvůli nervozitě kolem hospodářské politiky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho blížícím se pátečním nástupu do funkce.

Japonská měna v pondělí posiluje, protože mezi investory převažuje nechuť k rizikovým investicím. K dolaru jen posílil až na šestitýdenní maximum. Kolem 17.50 středoevropského času jen vůči dolaru vzrostl o 0,3 procenta na 114,10 jenu a k euru o 0,7 procenta na 120,96.

Dolar však ve stejnou dobu stoupl vůči euru, o to 0,4 procenta na 1,0601 dolaru. Dolarový index pak posílil o 0,2 procenta na 101,59 bodu. Minulý týden přitom index zažil nejhorší výkon od listopadového zvolení Trumpa.

Nová americká vláda by podle očekávání měla spustit opatření na podporu růstu a inflace, což by mohlo přimět centrální banku USA (Fed) zvýšit úrokové sazby rychleji. Mezi investory však také vyvolává obavy protekcionistický postoj Trumpa.

Během asijského obchodování se libra propadla až na 1,1983 dolaru, nejníže od počátku října, kdy libra klesla až o deset procent na nejnižší hodnotu od května 1985. Od červnového referenda o odchodu Británie z Evropské unie oslabila libra zhruba o 20 procent. Dolů ji tlačí zejména nejistota ohledně dopadů brexitu na ekonomiku a zahraniční obchod. Kolem 17.50 libra k dolaru ztrácela 1,1 procenta, vůči jenu 1,5 procenta a euru 0,7 procenta.

Některá britská média o víkendu uvedla, že Mayová v projevu vyzve k vytvoření "skutečně globální Británie" více otevřené světu. Britský ministr financí Philip Hammond německému listu Welt am Sonntag řekl, že Británie je připravena udělat, cokoliv bude třeba, aby ochránila svou ekonomiku - včetně toho, že se odvrátí od evropského trhu jinam.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru