Výrobce letadel Airbus Group plánuje do konce roku otestovat prototyp létacího automobilu. Důvodem jsou přeplněné silnice ve městech. Sdělil to šéf firmy Tom Enders.

Airbus minulý rok založil oddělení nazývané Urban Air Mobility (česky vzdušná mobilita ve městech, pozn. red.), které vyvíjí koncepty vozidel určených k transportu jednotlivců nebo vozidel ve stylu vrtulníku, která by mohla převážet více osob. Cílem je vyvinout systém, který by fungoval na principu sdílení aut, kdy by lidé využívali aplikaci, s jejíž pomocí by si rezervovali vozidla.

"Před sto lety šla městská doprava pod zem. Teď máme prostředky k tomu, aby se přesunula nad zem," řekl Enders na technologické konferenci DLD v Mnichově a dodal, že by byl rád, kdyby Airbus otestoval prototyp létajícího vozidla pro jednu osobu do konce tohoto roku.

"Jsme v experimentální fázi a tento vývoj bereme velmi vážně," podotkl šéf letecké společnosti. Airbus si je podle něj vědom, že "létající auta" by musela být čistými dopravními prostředky, aby ještě více neznečišťovala ovzduší měst.

Mimo jiné řekl, že použitím letecké dopravy by se mohly snížit náklady pro plánovače městské infrastruktury. "Díky létaní nemusíte nalévat miliony do betonových mostů a cest," dodal.

Podle Enderse chtěl Airbus jakožto největší výrobce komerčních vrtulníků investovat do odvětví, ve kterých díky novým technologiím, jako jsou samořídící vozy nebo uměla inteligence, vytěží co nejvíce. Tyto technologie představují podle jeho názoru právě éru létajících vozů. "Když budeme tento vývoj ignorovat, budeme vytlačeni z důležitého segmentu byznysu," prohlásil.

Mluvčí Airbusu však odmítl sdělit, kolik již firma investovala do městské mobility.