Internetová ekonomika přispívá k českému HDP více než zemědělství či zdravotnictví. V roce 2015 její podíl činil 4,13 %. Rychlejší rozvoj však brzdí nedostatečná infrastruktura – nejsou stále vybudované sítě nové generace, veřejná správa také nedostatečně využívá ICT technologie a chybí dlouhodobá strategie, jak sektor rozvíjet. Na tiskové konferenci to uvedlo Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).
"Veřejná správa patří v informačních technologií mezi nejhorší v Evropě a pro kontakt s ní lidé využívají internet jen výjimečně. Za patnáct let je to tragické selhání, které špatně doháníme," prohlásil předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič.
Velká část podniků v Česku také není připojena k internetu s rychlostí vyšší než 100 Mb/s. V evropském srovnání je na tom hůře už jen Chorvatsko, Itálie, Řecko a Kypr.
Soukromý sektor na druhou stranu patří ve využívání internetu k evropské špičce. Z dat sdružení například vyplývá, že podniky k obchodovaní používají především počítačové sítě. V roce 2015 je využívalo 56 % podniků, čímž se Česko umístilo na třetím místě za Dánskem a Rakouskem.
"Například Polsko je šesté od konce. To svědčí o tom, že si české podniky v rámci digitálního prostředí dokážou velmi dobře poradit," míní Simkanič.
Podniky také přes počítačové sítě realizovaly 30 % svých tržeb, což je proti průměru Evropské unie téměř dvojnásobek. Česku tak patří v tomto srovnání druhá příčka za Irskem. Právě elektronické obchodování zaznamenalo největší nárůst tržeb, a to o 84 procent.
Podle vládního koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy je nutné vytvářet nová pracovní místa, která mají smysl. "Pokud tu budeme chtít mít moderní internetovou ekonomiku, schopnost měnit je stále důležitější. V ICT sektoru pracuje 40 tisíc lidí a ten počet rychle poroste," tvrdí. Zaměstnavatelé také stále častěji hledají počítačově gramotné zaměstnance.
Největší část internetové ekonomiky tvořil sektor informačních a komunikačních technologií s přidanou hodnotou (175,3 miliardy korun), následuje elektronické obchodování s 11 miliardami a objem informačního a mediálního sektoru činil 1,75 miliardy. Od roku 2011 do 2015 se objem internetové ekonomiky zvýšil o 15 procent na 188 miliard.
Výroba automobilů roste rychleji než česká ekonomika. Posilování se čeká i u výroby dílů - čtěte ZDE
Projev Mayové poslal britskou libru prudce nahoru, nyní měna ale opět mírně ztrácí - čtěte ZDE
Češi více investují do nemovitostí. Chtějí větší výnosy než na účtech - čtěte ZDE
Hypotéky zůstaly rekordně levné i v prosinci. Letos již sazby začnou znovu růst - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist