Česká pošta a další přepravní společnosti mají novou konkurenci. Doručovat za odměnu teď může kdokoliv a odesílatelé by na tom mohli ušetřit. Česká doručovací služba Zavezu.cz startuje ostrý provoz, má za sebou zhruba půlroční testování. 

Alternativní dopravě založené na principu sdílené ekonomiky věří i společnost Seznam.cz. Ve firmě, kterou založili Jaroslav Vavřina a David Pertl, nyní internetový gigant koupil 17procentní podíl. Cenu transakce společnosti nezveřejnily. Alternativní doručování začne Seznam nabízet zatím jen na své službě Sbazar.cz.

Kdo chce novu službu využít, musí se nejdříve zaregistrovat. To lze na webu nebo v aplikaci pro chytré mobily (Android a iOs). Přísnější je registrace u dopravců – tím může být jak soukromá osoba, tak profesionální přepravci. Například fyzická osoba musí poslat kopii osobního dokladu (občanský nebo řidičský průkaz) a zároveň ověřit svou identitu pomocí platby bankovním převodem nebo platební kartou.

Lidé, kteří chtějí přepravit svou zásilku, pak vytvoří poptávku. Může jít o drobnosti i velké věci – například klíče, nákup, skříň nebo třeba zapomenutou nabíječku pro studenta na kolej. Při zadání zakázky je potřeba uvést, zda se vejde do kapsy, batohu, zda je potřeba auto, nebo dokonce dodávka. Věc je třeba také nafotit.

Zadává se rovněž místo vyzvednutí a doručení, stejně jako nejzazší termín doručení. Zadavatel si zadá i požadovanou cenu. "Z 90 procent se v testovacím provozu lidé dostali na cenu, kterou požadovali, nebo dokonce nižší," říká Vavřina.

Zájemci o přepravu následně dostávají nabídky, z nichž si mohou vybrat. Vedle ceny za dopravu zadavatel za samotné využití služby nic neplatí, od přepravce si Zavezu.cz bere 20 procent ceny zakázky.

Po domluvení zakázky musí objednatel zaplatit kartou přes platební bránu. Domluvená částka je pak na kartě blokována až do doručení. Teprve poté dojde k jejímu stržení.

Zásilky jsou pojištěné proti zničení (nebo třeba proti krádeži, pokud převáženou věc nevezme přímo přepravce). Zavezu.cz spolupracuje s pojišťovnou Generali. Pojištění se nevztahuje třeba na živá zvířata nebo jídlo.

Pojistkou jsou také kódy, které aplikace vytvoří při dohodnutí zakázky. Jeden kód musí dopravce říci při vyzvednutí zásilky, druhý kód říká dopravci ten, kdo zásilku vyzvedává. Pohyb zásilky lze celou dobu v aplikaci sledovat.

Služba nemá zavedeny žádné sankční poplatky pro dopravce v případě, že doručení pokazí. Podle Vavřiny se Zavezu.cz spoléhá na to, že zafunguje hodnocení od klientů. Neřeší ani situaci, kdy služba nevyjde kvůli samotnému zadavateli.
Zavezu.cz začala v testovacím provozu fungovat loni v létě, zatím zprostředkovala přes 2000 zásilek. Založili ji Jaroslav Vavřina a David Pertl, nyní získává 17procentní podíl Seznam.cz

Novou konkurenci sledují i v tradičních přepravních společnostech. "Současný trend rozvoje sdílené ekonomiky nás zajímá a sledujeme jej. Společným jmenovatelem všech těchto modelů je schopnost překonat poměrně jednoduché uvedení v omezených regionech a velkým problémem je přerůst do plošných řešení ať již geograficky, nebo napříč spektrem zákazníků," říká Petr Chvátal, šéf dopravce PPL v Česku.

"Jednou z komplikací může být aktuální obsazenost převozníků, kdy v požadovaný čas nemusí být volný převozník právě pro vaši trasu. To platí, obzvlášť pokud bydlíte stranou ruchu metropole nebo větších měst," vysvětluje, proč se nové konkurence zatím neobává.

Kromě klasických přepravních firem mohou službě Zavezu.cz do budoucna v Česku začít konkurovat i velcí globální hráči. Třeba Uber už v Londýně testuje doručování jídla.