Českým drahám loni vzrostl počet cestujících téměř o 1,8 milionu na 171,5 milionu. Nejvíce přibylo pasažérů v dálkových expresních linkách, příměstských spojích a mezistátních vlacích. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovaly České dráhy. Vedle vyššího počtu cestujících dopravce zaznamenal i zvýšení přepravního výkonu, tedy počtu cestujících násobeného délkou přepravy.

"Více cestujících jsme zaznamenali jak ve vnitrostátní, tak v mezinárodní dopravě. V té nám přibylo přibližně půl milionu zákazníků. Největší růst zájmu byl o cesty do Rakouska, pozitivně se vyvíjely přepravy na jižní Slovensko a do Maďarska a mírný růst jsme zaznamenali i na přechodech do Polska," řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Pavel Krtek.

Na vnitrostátních linkách pak byl vyšší zájem cestujících o expresní linky, kde jezdí nové nebo modernizované soupravy a kde se díky rekonstrukci tratí v uplynulých letech zkrátily cestovní doby. Jde například o trati z Prahy do Plzně a dále do Chebu, z Prahy do Českých Budějovic nebo linku mezi Prahou a Brnem. Roste počet cestujících i na trase z hlavního města do severomoravského regionu.

Přepravní výkon loni vzrostl o 210 milionů takzvaných osobokilometrů na 7,380 miliardy. Kromě vyššího počtu cestujících tento ukazatel dokládá to, že lidé jezdí vlakem na delší trasy.

Ještě větším tempem než cesty běžných pasažérů rostly loni počty přepravených osob se zdravotním postižením. Celkem loni České dráhy svezly podle údajů z rezervačního systému 5 957 cestujících s handicapem, což je meziroční růst o 12,5 procenta. Jde o cestující, kteří si dopředu vyžádali asistenci železničního personálu. Řada dalších cestujících vozíčkářů využívá nízkopodlažní vozidla, ve kterých asistenci nepotřebuje. Tito cestující pak v přesných statistikách ale chybí, dopravce však odhaduje, že jich vloni mohlo být dohromady kolem 10 000.

České dráhy mají dominantní postavení na české železnici, přestože počty přepravených cestujících u soukromé konkurence dynamicky rostou. Například RegioJet Radima Jančury vloni přepravil na české železnici 3,72 miliónu cestujících, což meziročně představuje pětinový růst.

Vloni v pololetí hospodařily České dráhy se ziskem 375 milionů korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to je nárůst čistého zisku o 273 milionů korun. Celkový dluh celé skupiny tehdy činil 33,6 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru